GündemKeşan

Esnaf tepkili: “Tebligat süreci bitmeden ‘yağma’ başladı!”

Keşan’da bulunan eski belediye hizmet binasının, kent meydanı projesi kapsamında yıkımı öncesinde pencere kapıları sökülmeye başlandı. Bir gün öncesinde boşaltılan üst katlarda başlayan söküm işlemleri, sabahın erken saatlerinde henüz içi boşaltılmayan iş yerlerinde de devam etti. Kendilerine verilen tebligat gereği henüz tahliyeye başlamadıklarını ama buna rağmen hurda demirleri almak için bölgeye vatandaşların gelmesinden dert yanan esnaf iş yerlerinin yağmaladığını söyleyerek duruma tepki gösterdi.

“Malı zor kurtardık”

Şehrin göbeğinde bulunan eski hizmet binasının önüne gelen kalabalığın gerçekleştirdiği eylemi ‘yağma’ ve ‘talan’ olarak değerlendiren bölge esnafı Onur Sezer, dün akşam saatlerinde yıkımın başladığını belirterek, “Ne can güvenliğimiz var, ne de mal güvenliğimiz var. Kimse bir şey yapmıyor. Malları zor kurtardık, yavaş yavaş yağmalıyorlar. Kalan mal da kaldı. Zor durumda kaldık.” dedi.

“Böyle bir rezillik yok, resmen yağma yapıyorlar!”

Bir diğer bölge esnafı ve İYİ Parti’li meclis üyesi Zafer Topçu ise kendilerine iletilen tebligat sürecinin sona ermeden bu işlemlerin başladığını ifade ederek, “Bu taşınma değil, talan. Malımıza sahip çıkamıyoruz. Akşama kadar ne yapabilirsek yapacağız. Böyle bir rezillik yok, malımızı zor kurtarıyoruz. Resmen yağma yapılıyor. Komşum sabah işyerine geldi, dükkanı yok. Camı yok, çerçevesi gitmiş, evrakları yok.” derken, bir başka esnaf ise “Akşam saat 4’e kadar talan edildik. Nöbet tuttuk. Üzerimize yürüdüler, kolonları yıkmaya kalktılar. 11 Kasım’a kadar sürecimiz vardı. Maalesef böyle oldu.” diye konuştu.

“Dükkanımın tabelasını bile çalmışlar”

Kendilerine verilen zamandan önce dükkanlarının yağmalandığını belirten Emre Uslu ise “Benim dükkanım içinde eşyalarımın içinde olmasına rağmen yağmalandı. Ben belediyeye anahtar teslimi dahi yapmadım, ‘gelin dükkanımı yağmalayın’ demedim. Sabah dükkanıma geldiğim zaman ne camım ne çerçevem kalmıştı, dükkan komple yağlamamıştı. Dükkanın lambalarını bile sökmüşler. Bir yer boşaltılacaksa, komple esnaf çıkar ondan sonra yıkım olur. Dün yukarıdan yıkım başladı, hurdacı arkadaşlar da haklı olarak bekliyorlardı. Onların suçu yok, tüm suç belediyenin. Benim zararım 8-9 bin lira şu an. Dükkanımın tabelasını bile çalmışlar.” ifadelerini kullandı.

“Helvacıoğlu ve Balcı için hukuki süreç başlatacağız”

Orhan Kalkan ise, hukuki süreç başlatacaklarını belirterek “2021 Türkiye’sinde Keşan’ın durumu ortada. Bunun da sorumlusu yönetimdeki Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve Yakup Balcı’dır. Onlar başlattı. Bize 11 Kasım tarihini verdiler, peki neden beklemediler? Neden halkı oraya soktular. 10 adet buzdolabım 2. El eşya oldu. Raf ve standları gitti. Biz hakkımızı arayacağız. Belediyeyi değil sadece şahıslara dava açacağız. Sorumlu onlardır. Başka sorumlu kabuk etmiyorum.” şeklinde konuştu.

Bir taraftan malını kurtarmaya çalışan esnafın, diğer yandan da demirleri toplamak için balyozlar ile iş yerlerine giren hurdacıların yarattığı karmaşa çevredeki vatandaşlar tarafından uzun bir süre izlenirken; demirleri alarak kamyonet ve triportörlerine yükleyen vatandaşlar da hurdacı dükkanlarına doğru yollarına devam etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu