EkonomiKeşanTarım

Şen: “Tarımla uğraşanların yaş ortalaması 60’a yükseldi, tarım arazileri yabancı ellere geçiyor”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, bölgedeki tarım arazilerinin yabancı kişiler tarafından satın alınmaya başlandığına dikkat çekti. Çiftçilikle yeni neslin ilgilenmemesi, böylelikle çiftçilerin de yaş otalamasının gittikçe yükseldiğine işaret eden Şen, tarım arazilerinin de yabancıların eline geçtiğini dile getirdi.

Şen, bölgede tarım ile uğraşan çiftçilerin yaş ortalamasının 60’a yükseldiğinin altını çizerken, tarım ile ilgili atılacak adımlarda bu durumun göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi. Bölgedeki tarım arazilerinin yabancı ellere geçmeye başladığına da dikkat çeken Hasan Şen, “Üreticilerimiz çiftçilikten kaçmaya başladı. Dolayısıyla da tarım arazileri satılarak yabancı kişilerin ellerine geçmeye başladı. ÇKS belgesi alan çiftçi sayısı her geçen yol azalıyor. Bu durum ve aldığımız duyumlar, arazilerin satıldığı gerçeğini önümüze çıkartıyor. Ziraat Odası Başkanlığı yapmaya başladığım dönemlerde tarım arazileri pek el değiştirmiyordu. Ancak özellikle son 1-2 yıldır, hiç tanımadığımız kişilerin bölgemizdeki tarım arazilerini satın almaya başladığını gözlemliyoruz. Bu da, tarım arazilerinin para yapmasından değil, üreticilerin tarımsal faaliyetlerinde para kazanamamaktan kaynaklanıyor.” dedi.

“İnşallah bu döngü durur ve tarım arazileri Keşan çiftçisinin elinde kalır”

En iyi yatırım aracının toprak olduğunu belirten Şen, “En iyi yatırım aracı topraktır. Toprağa yatırım yapan, hiçbir zaman, hiçbir hükümet döneminde kaybetmemiştir. Bunun örnekleri çok var. İnşallah bu döngü durur ve tarım arazileri Keşan çiftçisinin elinde kalır. En büyük temennilerimden biri budur. Genç nüfus tarımdan kaşıyor. Çiftçinin elindeki sermaye ile ailesini geçindirmesi gerçekten çok zor. Trakya’daki oda başkanlarından da arazilerin el değiştirmeye başladığı konusunda bazı duyumlar alıyoruz. Araziler, tarım sektöründen kazanılamayacak değerlerde verilen paralar karşılığı satılıyor. Çünkü dışarıdan gelen yabancı kesim, paralarını en önemli yatırım araçlarından biri olan toprağa yatırmak istiyor.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu