EkonomiGündem

Esnaf odalarından “destek” değerlendirmesi: “Yardımlar beklentilerin altında kaldı”

Dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketini esnaf odası başkanları değerlendirdi. Paketi değerlendiren Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanı Hüseyin Erkan ve Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman esnafın mevcut borçlarının af ya da faizsiz ötelenmesini de beklediğini dile getirirken henüz detayları açıklanmayan, ancak yapılması beklenen hibeler hakkında “Buna da şükür” derken, esnafın yaşadığı genel sıkıntısına çok fazla bir etkisi olmayacağını söyledi.

“Esnafımız 50 TL’de kazansa dahi, alın teri olduğu için mutlu”

Erdoğan’ın açıkladığı hibe destek paketi hakkında değerlendirme yapan Hüseyin Erkan, her oda başkanının, esnafı için en iyisini isteyeceğini kaydetti. “Ben esnafıma aşığım” diyen Erkan, koronavirüs ile mücadele sürecinde 600’ün üzerinde üyelerini ziyaret ettiğini vurgulayarak, “Hepsini en az 3-4 defa gezdim. Yapılacak olan yardımlar yeterli değil ama buna şükür diyeceğiz. 15 ayda verilen destek 5 bin TL. Ayda 300 TL’ye denk gelir. Zaten o kadar elektrik faturası geliyor. Bu salgın hastalık maalesef bütün dünyayı kasıp kavurdu. Bölgemiz kırsal kesim olduğu ve çiftçilikle meşgul olduğu için bizim esnaf grubumuz açmadığı zaman Türkiye aç kalır. Tarlalarda üretim devam etmek zorunda. Sanayi esnafımız 17 günlük kapanmada da çok büyük katkılar yaptı. Bu süreçte Kaymakamımız, Belediye Başkanımız,  Emniyet Müdürümüz, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, oda olarak biz, KKSS Kooperatifi Başkanı Salim Şevik ve yöneticisi Hakan Gürel hepimiz esnafımız için asker olduk. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Çok zor günler geçirdik, geçirmeye de devam ediyoruz. Kademeli normalleşmeyle beraber esnaflarımız dükkânlarını açmaya başladı. Herkesin yüzü biraz da olsa gülüyor. Esnafımız 50 TL’de kazansa dahi, alın teri olduğu için mutlu. Çünkü helal para. Üyelerime bu süreçte sağduyulu oldukları için çok teşekkür ederim. Sanayi esnafı olarak Türkiye genelinde sıkıntılarımız aynı ama Allah devletimize zeval vermesin. Birlik beraberlik olmayınca hiçbir şey olmaz.” dedi.

“Bizlerden fikir alınması gerektiğine inanıyorum”

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman ise her esnafın eşit miktarda sermayeye sahip olmadığının altını çizerek, açıklanan destek paketinde, sermayesi 30 bin TL ile 300 bin TL olan işletmelerin eşit tutulmasından yakındı. Bu iki işletmenin aynı gelir, gider ve vergi oranlarına sahip olmadığına dikkat çeken Kocaman, şunları söyledi; “Yardımlar vergi oranına göre değerlendirmiş olsaydı daha adil olurdu. Tabi ki bu yardımlardan, hibe olduğu için mutluluk duyuyoruz. Ancak yetersiz. STK’lardan, oda temsilcilerinden, ticaret odalarından ve borsalardan görüş alınmadan açıklanıyor ve üstümüzde olan bireyler daha sonra bu konuda sıkıntı yaşıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Ticaret Bakanımız daha sonra eleştiri alıyorlar. Bu eleştirilerin yaşanmaması adına bizlerden fikir alınması gerektiğine inanıyorum. Bizim esnaf grubumuz özellikle bayram alışverişi için sermayesi ile mal aldı ama bayramda kapalı olduğumuz için kimse iş yapamadı. Benim oda üyelerimin çok az bir kesimi bu yardımlardan memnuniyet duyuyor. Esnafımızın %70’i mutsuz ve adil olmadığını düşünüyor. Yardımları kimlerin alıp almayacağı ile ilgili bilgiler bize ulaşınca üyelerimizle bunları paylaşacağız. Açıklanan hibelerin dağıtılmasının iki ayı bulacağını tahmin ediyorum. Bir ay boyunca taleplerin toplanacağını daha sonrada değerlendirme yapılacağını düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu