ÇevreKeşan

Stattan sökülerek Yeni Mahalle’ye taşınan ağaçlar kurudu! Mahalle sakinleri tepkili

Yeni Mahalle’ye Atatürk Stadı yapım çalışmaları kapsamında bölgeden sökülerek taşınan ağaçların büyük bir kısmı kurudu. Yaşanan duruma tepki gösteren mahalle sakinleri duruma “Ağaç kurtarıyoruz diyerek onları yerlerinden çıkarıp, şov yaparak buraya dikmek, sonrasında da ölüme mahkum etmek Keşan’ın akciğerlerini sökmek demektir.” diyerek tepki gösterdi.

Keşan Belediyesi, Keşan Atatürk Stadı’nda yapılacak çalışmalar sebebiyle bölgede bulunan ağaçları, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden özel olarak getirilen ağaç söküm ve dikim aracı yerlerinden alıp sonrasında Yeni Mahalle’de belirlenmiş bir alan geçtiğimiz Kasım ayında nakletmişti.
Aradan geçen 6 sonra bölgeye dikilen ağaçlardan bir çoğu kurudu. Yaşanan olay hakkında açıklama yapan Belkoop Gönüllüleri Meclisi Üyesi ve Belkoop Kooperatifi Yönetim Kurulu eski Başkanı Rasim Yağcı geçtiğimiz yıllarda Keşan’ın kirli havasından dolayı sık sık kamuoyunun gündeminde ağaç olduğunu belirterek Keşan’ın ağaç ve yeşil konusundaki hassasiyetine dikkat çekti.

“Başkanın ucuz şovdan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorum”

Atatürk Stadı için yapılan çalışmalar sonrasında bölgeye getirilen ağaçlara gereken önem verilmediğini belirten yağcı,
“Ağaç dikmek ve kurtarmaktan söz ettik; ama ağacı dikmek değil, onu yaşatmaktır önemli olan. Yeni Mahalle olarak İpsala ilçesi büyüklüğünde bir yeşil alandayız. Toplu site yönetimleri burada kalorifer sisteminden doğalgaza geçildiği için site yönetimleri tasfiye edildi ve burada toplumun emeği olan ağaçlar ve süs bitkileri tamamı ile yok olmaya bırakıldılar. Bu kader değildir ve bunun değişmesi gerektiğine inanıyorum, yönetimlerin de ağaç üzerinden ucuz şovlar yapmalarına karşıyım. ‘Ağaç kurtarıyoruz’ diyerek onları yerlerinden çıkarıp buraya dikmek, sonrasında da ölüme mahkum etmek Keşan’ın akciğerlerini sökmek demektir.” dedi.
Öte yandan Keşan Belediyesi ve Başkan Helvacıoğlu tarafından ağaçların sökülüp getirilmesi konusunda gösteriş yapıldığını ileri süren Yağcı, “Kamuoyunun yeşil ve ağaç konusunda bir duyarlılığı var ve bu tür ucuz şovlarla ve popülizm ile halkın avlanmasına karşıyım.” diyerek “Bulunduğumuz bölge en az Mehmet Gemici Cennet Parkı kadar parka ihtiyacı olduğu yer ve bu park ihtiyacını giderecek kadar yeşil alanları var. Buradaki Köy Hizmetleri İstasyonu, taş ocağı işletmeleri ile üniversitenin yanı başında dinamitlerin patlatıldığını acaba ‘Ben Reis’in adamıyım’ diyen ‘Benim arkamda Ankara var’ diyen ve bu vaatlerle mahallemizde kahve kahve kürsü kuran başkanın bugün bu ucuz şovdan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyorum. Ağacı dikmek kadar ona bakmak da önemlidir. Bu konuda Başkan eğer istiyorsa, üst yönetimlerle iş birliği yaparak bizden katkı payı alabilir, insan iş gücü de alabilir yeter ki ağaçları ve yeşili koruyalım.” diyerek iş birliği önerisinde de bulundu.

“Beceriksizlik aşikar”

Rasim Yağcı’nın ardından Yeni Mahalle sakini Ömür Coşkun konuştu. Söküm ve dikim için getirilen araçlar ile Belediye tarafından şov yapıldığını ileri süren Coşkun, “Bursa’dan ağaçların söküm ve dikimi için özel araç getirildi; fakat görüyoruz ki, burada bir başarısızlık ve bir hezimet var. Ağaçların yarısı kurudu, diğer yarısının durumu da ilerleyen günlerde sıcak havalar ile birlikte görülecektir. Çoğunluğu da kurumaya aday. Keşan Belediyesi’nin burada bir beceriksizliği aşikar. Böyle bir anlayışa hakim olan bir belediye tarafından da yönetilmek bir talihsizlik.” dedi.

“Ağaçların dikildiği yer seçimi tesadüf değil”

Sözlerinin sonunda Mustafa Helvacıoğlu döneminde Keşan Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri tarafından yapılan sitenin ön cephesinin, ağaçların dikimi için özellikle seçildiğini iddia eden Coşkun, “Belediye Başkanı’nın başkan olmadan önce Ticaret Odası Başkanı iken bölgede yapmış olduğu sitenin yanına ağaçlar getirilmesinin bir tesadüf olmadığını düşünüyorum ve Keşan halkın takdirine sunuyorum bunu. Plan içinde plan yapmak ve buraya ağaç dikiyor gibi görünüp şov yapmak üstüne becerememeyi halkın takdirine bırakıyorum. Ağaçlara yapılan işlemler sırasında teknik bilgi alındı mı, bunu bilmiyoruz ama başkan kendisi canlı yayınlarla yaptığı şovlar ile ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla yapıyor. Bu işler ekip işidir, meclisler var. Sadece ‘ben’leri öne çıkarmak ile bu işler olmuyor. Ancak bu kadar oluyor. Vatandaşlar gelip görsünler sökülen ağaçların kendi yaptığı sitenin yanına dikilmesi ve sonunda kurumasını. Bunu ben ziyanlık olarak görüyorum. ” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu