EkonomiGenel

Esnaf çare arıyor! “Yok oluyoruz, kimse elimizden tutmuyor”

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, geçtiğimiz Ramazan Bayramı ve yaklaşan yaz sezonu öncesinde değerlendirmede bulundu. Su tesisatı döşemek için açılan Erikli yollarının bölge turizmi ve ticaretini olumsuz yönde etkileyeceğini ifade eden Kocaman, ” Yollar yapılmaz ve ortalık toz duman olursa bu sıkıntı hepimize yansır,” dedi.

“Yok oluyoruz, kimse elimizden tutmuyor”

Sözlerine geride bıraktığımız Ramazan Bayramı’na büyük umutlarla giren küçük esnafın umduğunu bulamadığını söyleyerek başlayan Hasan Kocaman, “Geçtiğimiz 2 yılda insanlar kendilerine bayramlık almamışlardı. Buna rağmen beklentiler karşılanmadı. Biz de bunu fiyatların yüksekliğine bağlıyoruz.” derken, bu zamana kadar gerekli hiçbir adımın atılmadığından dert yanarak, yetkililere şöyle seslendi: “Tekstil sektöründe bir iyileştirme yapılması acildir. Sektöre artık kesinlikle el atılması gerekiyor. Bu konuda KDV oranı yüzde 8’den yüzde 1 oranına düşürülebilir yada enerji piyasasındaki zamlar, esnafa yapılacak bir pozitif ayrımcılıkla indirim yapılabilir. Elektrik, doğalgaz ve yakıt konusundaki genel giderlerimiz konusunda bir iyileştirme yapılabilir. Daha önce hep bahsettik, kimse küçük esnafın elinden tutmuyor; artık esnaf yok olma safhasına geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız, Ticaret Bakanımız artık lütfen bu konuya eğilin.”

“Keşan’ın reklamı güzel olmaz”

Sözlerinin devamında başta Erikli olmak üzere Saros Körfezi’ndeki yerleşim yerlerinde de yaz sezonu hazırlıklarının başladığına dikkat çeken Kocaman, geçtiğimiz sene çıkan yangınla kül olan pazaryerinin yeniden aynı yerinde açılacağını söyleyerek, “Arkadaşlarımız aynı alanda tekrar yerlerini hazırladılar; fakat Belediye Başkanımızdan yollar ve pazaryeri ile ilgili bir iyileştirme bekliyoruz. Yollar yapılmaz ve ortalık toz duman olursa bu sıkıntı hepimize yansır, sonuç olarak da Keşan’ın reklamı güzel olmaz. Sonrasında da turizm sezonundan da pay alamamaya başlarız. Gelecek 200-300 binlik nüfusa hizmet veremeyiz. Belediye Başkanımız yollar konusunda elinde ne geliyorsa yapmalı ki, insanlar da rahat etsin. En azından altyapısı biten yerlere çalışma yapılabilir, buralara asfalt atılamasa da mıcır atılabilir.” sözleriyle de Keşan Belediye yönetimine çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu