GündemKeşan

Erikli’ye gelecek su neden gecikti? Başaran, cevabı merak edilen sorulara yanıt verdi

Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran, Kocaali’den Erikli’ye gelecek su ile ilgili değerlendirmede bulundu. Suyun gelişinin neden geç geldiğini anlatan Başaran, bu kez tarih verdi.

Bilindiği üzere yaz mevsimi başlamasına rağmen Erikli’ye Kocaali Köyü’nden geleceği söylenen su, henüz gelmemiş; yaşanan durum ise sahilde yaşayanlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Sahilde yaşanan su probleminin Erikli Köyü’ne de sıçraması üzerine vatandaşlar konuyla ilgili açıklama bekleyişine girmişlerdi.

Konuyla ilgili olarak Keşan Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Erhan Başaran konuştu. Kocaali Köyü’nde bulunan kuyular ile birlikte yapılan proje kapsamında çalışmaların devam ettiğini belirten Başaran, pandemi ve mevsim şartlarına bağlı beklenmedik durumların oluştuğunu söyleyerek, “Daha önce hatırlarsanız Temmuz başından itibaren suyun geleceğini söylemiştik; fakat bu konuşmaları yaparken beklenmedik bazı olaylara da değinmiştik. Salgın hastalıklar ve yağışlar bizi etkiledi; bildiğiniz gibi ormanda çalışıyoruz ve çalışmalarımız bu sebeple engellendi. Aynı zamanda pandemiden dolayı terfi pompaları, atık su arıtma ekipmanları gibi araçlar yurtdışı sipariş olduğundan gümrükteki aksamaları sebebiyle gecikmelere uğradı.” dedi.

Erikli’ye su ne zaman gelecek?

Su getirmek amaçlı ekiplerin 7/24 çalıştığının altını çizen Erhan Başaran, “Yaklaşık 25 kilometre boru döşedik, 2 adet depomuzun yapımını gerçekleştirdik 7 bin metrelik enerji hattını oluşturan 81 adet elektrik direğini diktik. Bunun yanında köşkler, trafolar, panolar hepsini yerli yerine koyduk sadece ufak tefek işlerimiz kaldı.” sözleriyle mutlu sona yaklaştıklarını dile getirirken, beklenen en net tarihi ise “Bu sene Erikli’nin çok daha fazla kalabalık olacağını düşünüyoruz ve Erikli’ye su getirmekle alakalı en büyük hedefimiz bayram öncesi.” sözleriyle açıkladı.

Her sokak, her kapı önü kazılacak

Öte yandan su şebekesi döşeme işlerinin şehir içi ayağı için sezon sonunun işaret eden Başaran, “Biliyorsunuz Erikli’ye su getirmeyi amaçlarken insanların tozla çamurla uğraşıp mağduriyet yaşamaması için şehir şebekesi işlerini sonraya bıraktık. Her cadde, her sokak ve her kapı önü kazılacak; sonrasında da yeni abone bağlantıları yapılacak. Erikli’de şehir şebekesinin döşenmesini Eylül ayı sonrasına bıraktık. Belki daha erken tarihli olarak bir kaç ana cadde üzerinde çalışma yapabiliriz.” derken, bu yaza özel olarak Erikli’deki eski su deposunun ve eski şehir şebekesinin kullanılacağını ve gelecek sudan aynı şekilde su sıkıntısı yaşayan Erikli Köyü’nün de faydalanacağını söyledi.

Abone olmayan susuz kalacak mı?

Son olarak Erikli sakinlerinin abonelik bedellerini yatırmadıkları sürece susuz kalacağını ve bu şekilde abone olmaya zorlanacaklarına dair söylentilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Başaran, “Böyle bir şey söz konusu dahi değil, parayla ölçülebilecek bir şey değil bu. Suyumuz olacak da vermeyeceğiz diye bir şey yok. Maalesef kaynaklar tükendi. Koruklu Köyü’nden alınan su, saniye 5-6 litre olarak geliyor. Bu da günde 400-500 tonluk bir suya tekabül ediyor; fakat Erikli’nin ihtiyacı günde en az 5 bin ton. Bir de şehir içerisinde kuyular var, onlar da suyunu vermek istemediğimiz kuyular. Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün bununla ilgili bir yönetmeliği var, burada suya kanalizasyon karışma riski olduğu için imar bölgeleri içerisinde kuyu açılamayacağı belirtiliyor. Fakat insanların temel ihtiyaçlarını karşılaması için önceki kooperatif yönetiminden aldığımız kuyuları da kullanmak zorunda kalıyoruz. Biz Erikli’ye su getiriyoruz ama insanlar bizim suyumuzu kullanmak zorunda değil. Bazı sitelerin kendi kuyuları var, ücret fazla gelenler kendi açtığı kuyuları kullanmak istiyorlar yani bir zorlamaya yok. Sadece atık suyu bağlatmak konusunda bir zorunluluk var. Ama bence herkes abone olmalı. Çünkü suyumuz temiz. Ankara’da bulunan ve akredite olmuş bir kuruluştan, aldığımız numunelerin analiz sonuçlarını aldık, bakılan 200 parametrenin hepsi olumlu geldi. Biz böyle bir su vereceğiz, bunun yanında bir de paket arıtmamız da var; o yüzden bence herkes bu suyu almalı.” şeklinde konuştu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu