GündemÖZEL HABER

“Erikli suyun geldiğine sevinemedi” diyen Akıllı’dan projede yolsuzluk iddiası!

Keşan Belediye Meclisi’nin 7 Ekim’de gerçekleştirdiği toplantıda Erikli Sahiline yeni su kaynağından götürülen içme ve kullanma suyu ile ilgili yeni su bağlantı bedelleri ve mevcut hattan Yayla Sahili’ne bırakılan su hattı ile ilgili Erikli sakinleri tarafından imzalanan dilekçeler görüşülmüştü. Meclis gündemine damga vuran 14 adet dilekçede Erikli sahiline gelecek suyun ücretleri kendileri tarafından verildiği halde neden Yayla’da da verildiği belirtilerek şu sorular sorulmuştu. Keşan Belediye Meclisince plan ve bütçe komisyonuna havale edilen konu hakkında S.S. Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin eski Yönetim Kurulu Üyesi ve gazeteci Şükrü Akıllı, kesanonline.com’un sorularını yanıtladı.
Erikli’de kullanılmaya başlanan ancak yükse maliyetleri sebebiyle halkın büyük itirazlarına konu olan proje ve sevk yolunda Yayla sahiline de verilen su hakkında konuşan Akıllı belediyeye çağrıda bulundu.

“Belediye bütün belediye yasalarını bir kenara attı”

Sözlerine Erikli’nin artık köy olmaktan çıktığını ve yavaş yavaş kentleşmeye başladığını belirterek başlayan Şükrü Akıllı, Proje kapsamında alınan katkı bedeli ücretlerinin adil olmadığını söyleyerek ve Erikli Köyü içinde kalan yazlıkları işaret ederken, “Köyün içinde sürekli olarak yazlık konutlar yapılıyor. Oradakilerden bir bedel alınmıyor; ama bu projenin tüm bedelini halka ödetmek de adaletli bir şey değil.” dedi ve Erikli halkından alınan bedeller için, “Belediye bildiğiniz gibi bir kamu kuruluşu ve bağlı olduğu belediye yasaları var. Yasalara göre katkı payı da alabilirler ama bunu alabilmeleri için belli kriterler var, o kriterlere uymaları gerekir. Keşan Belediyesi katkı payından hiç söz etmiyor. ‘Bağlantı bedeli’ istiyor. Böyle bir şey yok. Belediye bütün belediye yasalarını bir kenara atmış, bağlantı bedeli almak istiyor. Halkın isyanı da buna. Deseler ki ‘katkı payı alınacak’ ve bu miktar da emlak vergi değerlerinin yüzde 2’sini geçemeyecek ve bunu 4 senede tahsil edecek; o zaman da belediyenin alacağı 2 bin lirayı geçemiyor. Halk da buna razı zaten. Ama bunu belediye hiç dikkate almıyor.” ifadelerini kullandı.

“Erikli suyu gelişine sevinemedi”

Proje hakkında adil bir uygulama yapılması gerektiğine vurgu yapan Akıllı, Erikli halkının suyun gelmesine sevinemediklerini de belirterek, “İstenen rakamların çok yüksek olması, projenin tamamının halktan finanse edilmesi ve uygulamalarda bazı haksızlıkların olması insanları çileden çıkardı. Madem devrede belediye var, bir hizmet kurumu olan belediye 15 kalem vergisini alıp gelir elde ediyorsa gelin hizmet verin. Hizmet de bedelle olmaması gerek, üstelik su temel ihtiyaç olarak ucuz olması lazım.” dedi.

“56 senedir bu mücavir sahadan besleniyorlar”

Konuşmasının devamında benzer uygulamalarda belediyelerin vatandaşlardan katılım payı talep etmediklerini ve alınan ücretlere Erikli halkına yüklenildiğinin altını çizen Akıllı, ‘Keşan’ın parası Erikli’ye harcanacak’ tartışmalarına, “Keşan Belediyesi ‘mücavir saha’ ardına sığınıyorlar ama 56 senedir bu mücavir sahadan besleniyorlar. ‘Keşan’ın parası Erikli’ye harcanıyor’ deniyor; ama zaten 56 senedir Erikli’nin parası Keşan’a harcanıyor. Biraz da böyle düşünün. Biz kooperatifin feshinde Keşan Belediyesi’ne her şeyimizi aktifi ve pasifi ile bütün kaynaklarımızı teslim ettik. Bir kent teslim ettik. Size belediye olarak bu süreçte ne yaptınız? Halka bu kadar yüklenmenin bir anlamı yok. Projenin tamamını da halktan alırsanız siz belediye olarak ne yapacaksınız? Zaten suyu kendi paramızla getiriyoruz, sonra bir de bizden su faturası alacaksınız. Hangi halka?” söyleriyle gönderme yaparak, “Buradaki haksızlık 3 aylık dönemde ortaya çıktı ve bunu herkes gördü. Meclis kararını bekliyoruz. Belediye elini vicdanına koysun ve halkı bu kadar ezmeye çalışmasın.” sözleriyle sağduyuya çağırdı.

“Ortada bir yolsuzluk söz konusudur”

Son meclis toplantısında gündeme oturan Erikli’ye Kocaali’den getirilen suyun Yayla’ya verilmesi konusu hakkında konuşan Şükrü Akıllı, “Meclis toplantısında Belediye Başkanı ‘haberim yok’ dedi ama Yayla’ya suyu verdiler. Vana bırakıldı ama bağlantı yapıldı. Bizim projeden Yayla da yararlanacaksa oradakilerin de bedel alınması lazım. ‘Erikli projesi’ diyerek İller Bankası’ndan borç alınıyor, projenin tamamının parası Erikli halkından alınıyor sonra da başka yerlere su veriliyor. Bu da haksızlık. Bu hukuksuzluğun önüne geçilmesi gerek.” sözleriyle projenin gerçekleşenle uyumlu olmadığına dikkat çekerken, aynı projede daha bir çok yanlışın meydana geldiğini şu sözlerle kayıt düştü: “Bizde de araştıran arkadaşlarımız var. Borular Erikli’ye gelirken döşenmeleri sırasında hiç kum atılmadığını görüyor bu arkadaşlar. Enez’in Kocaali Köyü’nden hatlar gelirken, boruların hem altına hem de üstüne kum döşenmesi lazım. Bu yastıklamanın yapılmadığı iddiaları var. Yani burada çukur açıldı, boru döşendi ve toprak atıldı öyle 45-50 kilometre geldi. Bunlar gündeme gelip şikayetler oluşunca Erikli içine yastıklama yapılmaya başlandı. İçeride gayet teknik usullere göre yapılıyor, ama aynı çalışma buraya gelene kadar yapılmadı. 45-50 kilometre boyunca o boruların altına ve üzerine kum döşenmesi büyük bir meblağdır. Bu yapılmadıysa ortada bir yolsuzluk söz konusudur. Kış zamanı yapıldı gitti, bunun teknik şartlarına uyuldu mu uyulmadı mı? Bunun da denetlenmesi gerekiyor.”

Tamamlanmayan Mecidiye Göleti Projesi

Şükrü Akıllı röportajın devamında S.S. Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi döneminde Erikli Sahiline su getirilmesi amacıyla Mecidiye Göleti’nin Devlet Su İşleri çalışmalarıyla bu zamana kadar hazırlandığını ama bunun iptal edildiğini söyledi. Kredi almadan uzun bir süre boyunca su getirilmesi konusunda mücadele verdiklerini kaydeden Akıllı, şu sözleri kaydetti: ” Bir tek ihale edilmesi kalmıştı. Erikli’ye Koruklu’dan gelecek suyun yanında sadece bir takviyeye ihtiyacı vardı. Mecidiye’den gelecek sudan pandemi ve Suriye meselesi gibi konular sebebiyle vazgeçildi. Oradan su gelseydi bu kadar büyük bir maliyet çıkmazdı. Baraj ise öylece kaldı. Mayıs 2020 yılında Mustafa Helvacıoğlu ile yaptığım röportajda o konuşma şu şekilde gerçeklemişti:

‘Sayın Başkanım, 2012 yılında bizim yönetim dönemizde tozlu raflardan indirilerek gündeme aldığımız, daha sonraki yönetimlerce de takip edilen Mecidiye göletinden su getirilmesi projesi son aşamaya gelmişti. Bu çalışma askıya mı alındı?

-Hayır, askıya alınmış değil. DSİ ile temastayız. O projenin başlanmasını bu sene sağlıyoruz. Mecidiye göleti suyunun kapasitesi yeterli olmayacağından ilave olarak Kocaali projesini de devreye sokacağız.’

Ama bu konuda hazırlanan raporlar vardı. Gerekli fizibilite raporlarında Mecidiye’den gelen suyun yeterli olacağı söylemiş ve proje uygulanma aşamasına geçilmesine gelmişti. Son aşamasına geçilmişti. Peki Kocaali’deki yer altı kaynağı suyu bitince ne olacak? Eskiden 20-30 metrede su bulabilirken şimdi 80 metrede bulamıyoruz.”

“Erikli halkını mahkemelere gitmeye mecbur kılmasınlar”

Sözlerinin sonunda Erikli halkının su konusunda önce susuzluk sonra da maliyelerle mağdur edildiğini dile getiren Akıllı, “Bunun yanında kanalizasyon için de önlem alınmalı, tüm bu su çalışmaları bölük pörçük yapılmaya çalışılıyor. Biz dilekçelerimizle başvurularımızı yaptık. Lütfen gerek belediye, gerekse mecliste üyesi bulunan partiler Erikli halkını mahkemelere gitmeye mecbur kılmasınlar.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu