Genel

Erikli esnafı Meclis kararının gözden geçirilmesini istiyor! Kocaman: “Herkes elini vicdanına koysun”

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, Keşan Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen, Erikli Sahili’ndeki pazaryerinde meydana gelen yangında zarar gören esnaflara yapılacak maddi yardımların beklentiyi karşılamadığını söyledi. Bahse konu yardımın bugünkü koşulları göz önüne alınarak yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kocaman, “Meclis toplantısı bittiğinden beri esnaflarımız bu konuyla ilgili benimle görüşüp kararın gözden geçirilmesini istiyor. Herkes elini vicdanına koysun ” dedi.

Kocaman, Erikli Sahili’ndeki pazaryerinde geçtiğimiz yaz mevsiminde meydana gelen yangında zarar gören esnaflara maddi yardım yapılmasıyla ilgili konunun Keşan Belediye Meclisi’nde görüşülüp karar verilmesini değerlendirdi. Alınan karara göre; 9 adet kapalı işyeri esnafına 21 bin 875’er TL ve 8 adet günü birlik geceleri seyyar tezgahta satış yapan esnafa 5’er bin TL yardım yapılacak olmasını hatırlatan Hasan Kocaman, yardım yapılmasıyla ilgili kurulan bir komisyonda alınan kararın, üyelerin beklentilerini karşılamadığını dile getirdi.

“Yardım miktarının güncellenebileceğini düşünüyorum”

Yangının çıktığı dönemde, bu yardım miktarının o günkü koşullarda esnafın işini görebileceğini belirten Kocaman, “Ancak aradan geçen süre içerisinde dövizdeki artış nedeniyle yaşanan fiyat artışları, dolayısıyla esnafların aynı ürünü çok daha fazla para ödeyerek tezgahına koyacak olması göz önüne alınmalıydı. Bu esnaflarımız, verilecek bu parayla, o günün şartlarda 10 ürün alabilecekse, şimdi 1 ürün alarak tezgahlarına koyabilirler. Bu nedenle verilecek yardım miktarı oldukça az. Yardım miktarıyla ilgili yeniden bir değerlendirme yapılmalı ve ikinci bir yardımda daha bulunulmalı. Belki belediyenin mevcut bütçesinde şu an yardımları karşılayacak bir para olmayabilir ama ilerleyen zamanda bütçede yer bulunacaktır.” diye konuştu.

“Herkes elini vicdanına koysun”

Yardım miktarıyla ilgili alınan karardan, Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı olarak üzüntü duyduğunu kaydeden Hasan Kocaman, Keşan Belediye Meclisi’nde tespit edilen at arabalarının; at, at arabası, koşum takımı ve at plakası olmak üzere belirlenen 20 bin TL’lik satın alma bedelinin 50 bin TL’ye kadar değiştirilmesinin oy birliği ile kabul edilmesini hatırlatarak, “Bu konuda günün şartlarına göre nasıl ki doğru bir güncelleme yapılıyorsa, esnaflarımıza da aynı şekilde yardım miktarının güncellenebileceğini düşünüyorum. Herkes elini vicdanına koysun ve yardımların yeterli olup olmadığını düşünmelerini istiyorum. Bunu sadece Belediye Başkanımıza değil, tüm meclisimize söylüyorum. Ben Oda Başkanı olarak esnafımın arkasında olmak zorundayım. Meclis toplantısı bittiğinden beri esnaflarımız bu konuyla ilgili benimle görüşüp kararın gözden geçirilmesini istiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu