Siyaset

Enflasyon rakamlarını değerlendiren DEVA Partisi İl Başkanı Arda hükümeti eleştirdi

Edirne merkezde ve ilçelerde esnaf ziyaretlerini ara vermeden sürdüren DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda, ziyaretler hakkında değerlendirmede bulunarak; “Ankara farklı dertlerle meşgulken, toplumun derdi; açlık, yoksulluk, işsizlik.” dedi

“Bu çürümenin faturasını daha da yoksullaşarak ödeyeceğiz”

Ülkenin çok ciddi ekonomik sıkıntıları olduğuna kayıt düşen Arda, “Bu durum toplumda farklı yansımalar gösteriyor. Siyasetin ekonomik sıkıntıları çözmek gibi bir niyeti de enerjisi de olmadığını görüyoruz.
Alınabilecek önlemler de maalesef suni gündemlerle zaman geçirilerek heba ediliyor. Farkında değiliz belki ama meyvenin içeriden çürümesi gibi çürüyoruz.  Bu çürümenin faturasını daha da yoksullaşarak ödeyeceğiz.”
şeklinde konuştu.

Son 12 ayda vatandaşın satın aldığı ürünlerin ortalama fiyatının yüzde 16,19 artış gösterdiğine vurgu yapan Arda, aynı dönemde üretici maliyetlerinin ise yüzde 31,20 arttığının altını çizdi.  

“Enflasyonun yüzde 20’lere ulaşacak”

Çok yakında maliyet artışlarının market fiyatlarına yansıyacağını öngören Arda, şunları söyledi:
“Enflasyon yüzde 20’lere ulaşacak.  Döviz kuru malum.. Faizde Avrupa şampiyonu, dünya yedincisiyiz. Kongo, Haiti, İran gibi ülkelerde bile faiz bizden düşük.
Kısa çalışma ödeneği sona erdi, insanlar akın akın ücretsiz izne çıkarılıyor bu da günlük 40 TL ile geçindirin evinizi demek, el insaf.
İşten çıkarma yasağı sona erince nasıl bir işsizlikle karşılaşacağız peki?
Pek çok esnaf birkaç ay daha ya dayanır ya dayanmaz. Durum o noktaya geldi. Genel Başkanımız Ali Babacan’ın açıklamasını tekrar ederek hükümeti pandemi bitene kadar;
<Vergileri faizsiz ertelemeye, doğalgaz, elektrik ve su gibi ödemeleri almamaya, kredi ödemelerini ertelemeye> davet ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu