Haberler

Ellerinde poşetlerle tatilcilerin çöpünü yine onlar temizledi!

Bayram tatili boyunca Saros sahilleri tatilci akınına uğrarken, acı manzara herkes evine döndükten sonra ortaya çıktı. Yoğunluktan dolayı evlerinden çıkamayan Erikli sakinleri ise tatilcilerin dönüşlerinin ardından, sahilde kalan çöpleri topladı.

Kurban Bayramı tatili için Saros sahillerini tercih eden tatilciler, 4 gün boyunca sahillerde büyük bir yoğunluk oluşturmuş, tıklım tıklım olan sosyal mesafesiz plajlarda şemsiye kurmaya yer kalmamıştı.
Kurban Bayramı süresince, özellikle sahil bölgelerinde yaşanan görüntüler, adeta hafızalara kazındı.

İlgili habere gitmek için tıklayın

Bayram tatilinin bitmesiyle beraber sahilde yaşayanlar acı tabloyla karşılaştı. 4 gün boyunca kumun ve güneşin tüm nimetlerinden faydalanıp giden tatilcilerden geriye kumsaldan sokaklara kadar neredeyse her yerde, öbek öbek bulunan çöpler kaldı.
Dün itibariyle (3 Ağustos 2020) Keşan Belediyesi ekipleri tarafından çöpler bölgeden alınsa da, çevre felaketinin boyutları bir günde bitecek gibi değildi.

Bunu gören Saros sakinleri ellerine aldıkları çöp poşetleri ile soluğu plajlarda aldı. Aşırı yoğunluk sebebiyle evlerinden çıkmaya korkan vatandaşlar, kayık kenarlarından denizin kumla birleştiği noktalara kadar bir çok yerde çöp toplamaya girişirken; hem duruma isyan etti hem de, sahili temizledi.
Erikli ve Mecidiye sahillerine akın eden günübirlik tatilcilerin arkalarında bıraktıkları kirli görüntüler, aynı bölgede yazlıkları bulunan vatandaşları da çileden çıkardı. Sosyal medyadan yayınladıkları fotoğraf ve eleştirel yazılarıyla seslerini duyurmaya çalışan ya da en azından duruma tepkisiz kalmak istemeyen sakinler, “Siz tatil yaptınız pisliğini de bizler temizledik” dedi.

Sosyal medyada paylaşım yapan duyarlı vatandaşlar, “Tatili yaptınız ne güzel pisliğini de bizler temizledik. Teşekkürler, bir şey değil. Rica ederiz” diyerek tepkilerini gösterirken, “Biz Erikli sakinleri olarak 5 gün denize girmeyelim dedik. Tatilcilerin de hakkı; ama tatil böyle yapılmaz. Yazıklar olsun! Geride bıraktığınız pislikler; terbiyenizin, medeniyetinizin, görgünüzün aynasıdır, teşekkürler” dedi.

2019’a kadar Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nden hizmet alan sakinler, kooperatifin Belediye’ye devrinden sonra, Keşan Belediyesi’nden hizmet almaya başlamıştı.
Alt yapı sorunu ve özellikle su sıkıntısının had safhaya ulaştığı Erikli’de, duruma tepki gösteren ve var olan sorunlarına çare arayan Erikli sakinleri Keşan Belediyesi’nin acil çözümler üretmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu