Haberler

Sağlık Bakanlığı’nın günlük ve haftalık durum raporları ne diyor?

3 Ağustos 2020 güncel Türkiye korona virüs tablosunda yayınlanan verilere göre, taburcu sayısında artış meydana gelirken, Keşan’ın da içinde olduğu Batı Marmara Bölgesi’nde vaka sayısında en fazla azalış meydana geldi. Ülke genelinde yaş gruplarına göre dağılımda ise 25-49 yaş arasındaki vaka görülme sayısı dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, bir önceki güne göre Covid-19 test sayısında ve hastaneden taburcu edilen yeni hasta sayısında artış (sırasıyla %3,2 ve %2,1), entübe edilen yeni hasta sayısında azalma görüldü. ( -%6,7).

3 Ağustos 2020 Türkiye geneli vaka sayıları
2 Ağustos 2020 Türkiye geneli vaka sayıları

Bir önceki güne göre bölgelerdeki vaka değişim yüzdesine bakıldığında; en fazla azalış Batı Marmara Bölgesinde gerçekleşti (-%63,6).
En fazla artış ise Ege ve Doğu Karadeniz Bölgeleri’nde olurken, vaka sayısı açısından incelendiğinde ise sırasıyla bu fark 26 ve 9 vaka olarak kayıtlara geçti.
80 yaş ve üzeri grupta 1.000.000 kişiye düşen yeni Covid-19 vaka sayısı kadınlarda 11,8, erkeklerde ise 17,6′ oldu. Bir önceki güne göre hastaneye yatırılan yeni hasta sayısındaki en fazla azalış Batı Marmara
Bölgesinde meydana geldi. (-%33,3).
Bunun yanı sıra hastaneden taburcu edilen yeni hasta sayısındaki en fazla artış Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde gerçekleşti.

3 Ağustos 2020 Cinsiyet ve Yaşa göre dağılım
2 Ağustos 2020 Cinsiyet ve Yaşa göre dağılım

En fazla vaka 25 ve 49 yaş arasında görülüyor

Öte yandan, vaka sayılarına bakıldığında, yaş grupları arasındaki dağılım dikkat çekti.
Özellikle çalışan kesimin ağırlıkta olduğu 25-49 yaş arasında yer alan vatandaşların sayısı, toplam vaka sayısının neredeyse yarısına denk gelirken, bu grubu 195 vaka ile 50-64 yaş grubu izledi.
Türkiye’de çalışan ve sürekli olarak dışarıda bulunan vatandaşları içinde barındıran grupta ortaya çıkan bu sonuç endişe yarattı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu