Son Dakika

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Elazığ‘ın Sivrice ilçesinde saat 20.55’te yerin 6.75 kilometre derinliğinde 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bir dakikaya yakın süren ve oldukça şiddetli oluşan deprem, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Malatya, Tunceli ve birçok ilde de hissedildi.
Depremin hemen ardından yine Sivrice’de 5.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelirken, Baskil ilçesinde ise 5.1 büyüklüğünde başka bir artçı sarsıntı da meydana geldi. Depremin ardından şimdiye kadar 8 artçı deprem daha oldu.

Deprem sonrasında ilk açıklamalara göre ölü veya yaralı olmadığı ancak yıkılan binaların olduğu yönünde bilgiler gelirken zaman geçtikçe ölü ve yaralı haberleri de gelmeye başladı.

4 kişi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sivrice merkezli depremde 4 kişi hayatını kaybetti” derken can kaybı 2’si Elazığ, 2’si de Malatya’dan geldi. Bölgede henüz ulaşılamayan köy yollarının yıkıldığı ve zaman geçtikçe ve buralara ulaşıldıkça yıkım haberlerinin artmaya devam ettiği bildirildi.

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, “Elazığ Sivrice?de meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Bakanlık olarak tüm birimlerimizle, 112 Acil ve UMKE ekiplerimizle sahada olduğumuzu bildirmek istiyorum” dedi.

Özelikle depremin meydana gelmesinin hemen ardından panikle balkonlarından aşağıya atlayan, korku ve travma yaşayan vatandaşlar hastanelere akın ederken tedavilerine devam ediliyor.

AFAD teyakkuza geçti
Sivrice’de meydana gelen depremin ardından AFAD’da alarm verildi. Edinilen bilgiye göre AFAD 7 gün 24 saat esasına uygun çalışmak üzere 28 çalışma grubu oluşturuldu.
AFAD tarafından deprem ardından Elazığ, Sivrice?de meydana gelen deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir.
Yollar, acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır şeklinde açıklamalar yapılırken,

– Haberleşmelerinizi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın.
– Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının!
– Telefon görüşmelerinizi kısa tutun.” diye uyarılarda bulunuldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu