EğitimEkonomi

Eğitimciler, ülkenin dört bir yanından mesleki eğitim için Keşan’a geldi

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Keşan Ticaret Borsası ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, bölgedeki nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya ve mesleki eğitimdeki kalitenin artırılmasına yönelik olarak düzenlenen, Avrupa Birliği hibesi destekli “Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi Projesi” kapsamında öğretmenlere eğitim verilmeye başlandı.
Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen 27 mesleki eğitim öğretmenine Keşan’da mesleki eğitim veriliyor.

Bugün başlayan eğitimlerle ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. TOBB’un proje okulu Keşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki açılışa ; Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TSO Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Can Tunç ile mesleki eğitim öğretmenleri katıldı.

“Ülkenin 4 bir köşesinden gelen öğretmenlerimizle beraberiz”

Eğitimin açışında konuşan Tunç, “Trakya Metal ve Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi Projesi”nin bir faaliyeti olarak öğretmenlere eğitim verildiğini belirterek, “Eğitim kapsamında PLC eğitimlerimiz düzenleniyor. Programlanabilir Lojik Kontrolör, yani endüstri 4.0’a yönelik otomasyon sistemleriyle ilgili endüstriyel otomasyon eğitimlerimiz. Bugün ülkenin 4 bir köşesinden gelen öğretmenlerimizle beraberiz. Umarım herkes için kaliteli ve verimli bir eğitim olur. Bölgelerinize döndüğünüzde mesleki eğitim açısından bir katkı sağlanır.” dedi.

“Kendi ilçelerinde gösterecekler”

Keşan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin, TOBB’un katkılarıyla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte proje okuluna dönüştürüldüğünü hatırlatan Saz ise şunları söyledi; “Altyapı çalışmaları, başkanımızın önderliğinde Keşan’da farklı evrelerde okulumuz son zamanda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Bunun bir ayağı da sizlerin burada eğitimleriydi. Biz de heyecanlıyız. Bakanlığımızın TOBB’la yaptığı çalışmalar nezdinde ki çıktılarını sizler burada göreceksiniz. Daha sonra gittiğiniz yerlerde buna devam etme şansınız olacak. Buraya gelen farklı branşlardan öğretmen arkadaşlarımız buradaki etkinlikleri kendi ilçelerinde gösterecekler. Keşan’da çok büyük bir organize sanayi yok ancak organize sanayi varmış gibi eğitim çalışmalarımız çok iyi düzeyde. Hem mesleki eğitimle ilgili çalışmalarımız, hem meslek liseleriyle ilgili çalışmalarımız üst düzey.”

“Eğitici olmuşsunuz ancak daha da öğreniyorsunuz; çünkü dünya gelişiyor”

Keşan TSO, Keşan TB ve Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde uygulanan bu önemli projenin, yine önemli bir adımını hayata geçirdiklerini kaydeden Şapçı da şunları söyledi; “Mesleki Eğitim ve Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi işbirliği protokolüyle bu projemizi başlattık. İlk seans eğitimimizi gerçekleştiriyoruz. 27 tane birbirinden değerli öğretmenimizi Keşan’ımızda, okulumuzda ağırlıyoruz. Bundan da gayet gurur duyuyoruz. Öğrenmenin yaşı yoktur. Belli bir seviyeye gelmişsiniz, öğretmen olmuşsunuz, eğitici olmuşsunuz ancak daha da öğreniyorsunuz. Çünkü dünya gelişiyor. Çünkü dünya ilerliyor. Biz de dünyanın gerisinde kalmamak için bunları yapmamız lazımdı. Öyle büyük bir misyonla bu eğitimi alıyorsunuz ki, gittiğinizde öğrencileriniz sizlerden beklenenleri, onların gelişimi için de onlara eğitim vereceksiniz. Bilgiyi aktarmakta da bugünden sonra sorumlusunuz. Onun için her birinize başarılar diliyorum. İşiniz zor, kolay değil. Sizden beklenenleri yapmanız lazım. Eğitim 12 gün sürecek. Hem eğitimini alın hem de bölgemizi tanımış olun. Bugün PLC yani Programlanabilir Lojik Kontrolör eğitimini burada gerçekleştiriyoruz. Yeni makinemizde Mart ayı içerisinde gelecek. Fiber lazer kesim CNC makinemiz de. Bölgemize, ülkemize hayırlı olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu