BölgeGündemSiyaset

Edirne’nin 28. Dönem milletvekillerinden seçim sonuçlarına ilişkin ilk açıklamalar

28. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri sonuçlarına göre, Edirne’yi TBMM’de, AK Parti’den Fatma Aksal, CHP’den Ediz Ün ve Baran Yazgan, İYİ Parti’den Mehmet Akalın temsil edecek.

Aksal, Ün ve Akalın seçim sonrası yaptıkları ilk açıklamada, yüksek katılım ile gerçekleştirilen seçimin hayırlı olması yönünde temennilerde bulundu.

Aksal: Kendimi MHP’nin de vekili olarak gördüm

Cumhur İttifakı olarak Edirne’de oylarının artığının altını çizen AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal; “İttifak içi oylarımızda çok büyük bir değişme yok. Bütün ittifaklarda olduğu gibi ittifaklar arası oy kayması oluyor. CHP’den İYİ Parti’ye bir oy kayması vardı. Bu dönemde AK Parti’den MHP’ye biraz oy kayması oldu ama bu çok doğaldır zaten. Bizim MHP ile Cumhur ittifakımız var. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatında da olduğu gibi biz MHP hakkında en ufak bir şey söylemeyiz. Ben her zaman AK Parti’nin vekili olduğum kadar kendimi MHP’nin de vekili olarak gördüm. Bu seçim sürecinde saygı çerçevesinde çalışmalarımızı yürüttük. Gönlüm isterdi ki AK Parti 2 vekil çıkarsın veya MHP bir tane vekil çıkarsın. Gönlümüz bunu çok isterdi. Dediğimiz gibi son söz milletindir. Edirneli hemşerilerimizin teveccühü bu yönde olmuştur. Diğer seçilen arkadaşları da tebrik edip başarılar diliyorum. Bugüne kadar sahada siyasetimizi yaptık ama bundan sonraki derdimiz Edirne’ye hizmet etmek olması lazım. Hangi partiden olursak olalım biz Ankara’ya gittiğimizde Edirne Milletvekilleri olarak Edirne’mizi temsil edeceğiz.  İnşallah halkımızı en iyi şekilde temsil ederek çok güzel hizmetler yaparız. Bakanlıklar ve vekillikler gelip geçiyor ama geriye yapılan hizmetler kalıyor. Derdimiz Edirne’ye hizmettir.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’ye çağ atlatmış bir iktidar var”

Aksal, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “21 yıllık bir iktidar partisiyiz ve hala son derece güçlüyüz. Cumhur İttifakı olarak, parlamentoda ciddi bir çoğunluğa sahibiz. Bu ülkeye çok güzel hizmetler yaptık. Önümüzdeki yüzyıla Türkiye Yüzyılı diyoruz. Türkiye’ye çağ atlatmış bir iktidar var. İnşallah vatandaşlarımızın teveccühü ile önümüzdeki süreçte de hizmet etmeye devam edeceğiz. Seçim öncesi bazı provokasyonlardan bahsediliyordu ama herkes huzur içinde gidip oyunu kullandı.”

Ediz Ün: Katılımın yüksek olması demokrasimiz adına sevindirici

27. dönem olduğu gibi 28. dönem seçimlerinde de milletvekili dağılımın değişmediğini belirten Ediz Ün; “Mevcut 4 milletvekili dağılımda 2 Cumhuriyet Halk Partisi, 1 AK Parti ve 1 İYİ Parti vardı. Bu seçim sonuçları neticesinde milletvekili dağılımı yine aynı şekilde olurken, Cumhurbaşkanlığı seçimi ise 2. tura kaldı. Bu seçimlerde öncelikle çok yüksek bir katılım oranı vardı ve bu demokrasimiz adına çok sevindirici bir durum. Ben bu demokrasi bayramına katılan tüm yurttaşlarımı kutlayıp teşekkür ediyorum.” dedi.

“Seçmenin 2. turda da mevcut iktidara yetki vermeyeceğini düşünüyorum”

Cumhurbaşkanlığı 1. tur seçimlerinde Edirne genelinde çıkan sonuçları da değerIendiren Ün; “Edirne’de yüksek bir teveccüh ile Millet İttifakı tüm bileşenleriyle birlikte Kemal Kılıçdaroğlu’nu güzel bir oy oranına ulaştırdı. Bu da yurttaşlarımızın yeniliğe, demokrasiye ve cumhuriyetine ne kadar bağlı olduğunu göstermiş oldu. Halkın iradesine saygılıyız. Halk idaresi mevcut iktidara 1. turda yetki vermedi ve vatandaşlarımızdan güvenoyu alamadı. Seçmenin 2. turda da mevcut iktidara yetki vermeyeceğini düşünüyorum. 14 gün sonra yani 28 Mayısta 2. tur seçimlerine gideceğiz. Halkımızın doğru karar vereceklerine ve 13.Cumhurbaşkanını Kemal Kılıçdaroğlu olarak tercih edeceklerine inancımız tamdır. Sandıklarda ve partilerimizde sabaha kadar görev yapan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. “ dedi.

Akalın: Ülke genelinde aldığımız en yüksek oy Edirne’den

14 Mayıs’ta İYİ Parti’den milletvekili seçilen Mehmet Akalın da, seçimin yüksek katılımla gerçekleştirildiğini vurgulayarak, milletin demokrasiye sahip çıktığını söyledi.
Akalın; “Ülkemize ve Edirne’mize hayırlı olsun. Seçim süresince oy kullanıp bizi destekleyen ve desteklemeyen herkese demokrasiye sahip çıktıklarından dolayı teşekkür ederim. Aksaray ve Yozgat’ta yüzde 23 civarında bir oy aldık ama o şehirlerde Cumhuriyet Hak Partisi ile beraber girildiği için İYİ Parti olarak Türkiye’de aldığımız en yüksek oy Edirne’den. Bu teveccühü gösteren hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Bizler de bu teveccühe layık olup hizmet etmeye çalışacağız.  Rabbim hayırlısı ile bu payitaht şehre hizmet etmeyi nasip etsin.” dedi.

İYİ Parti’nin Edirne genelinde oylarının artığının altını çizen Akalın; “Milletimiz böyle bir teveccüh gösterip, İYİ Parti’nin daha iyi temsil edeceğini düşünerek oy vermiş. Demek oluyor ki; biz biraz daha fazla çalışıp, kişilere ulaşmış, kendimizi daha iyi anlatarak yüksek oy almışız.” ifadelerine yer verdi.

“Şimdi iş milletvekilleri ve siyasetçilerde”

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de değerlendiren Akalın, şunları söyledi:
“Biz Millet İttifakı olarak kazanmak için elimizden ne geliyorsa yapacak ve kazanacağız. Seçimler demokrasilerin bayramıdır. Bu bayramda toyudur. Seçmenimiz sandığa giderek görevini yaptı. Şimdi iş milletvekilleri ve siyasetçilerde. Bizlerde gereken hizmet neyse onu yapacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu