Bölge

Edirne’de “Üretimde Kadın Girişimciler” ödülleri sahiplerini buldu

Edirne Valiliği tarafından kurulan “Kadın Girişimcileri Üretim ve İşletme Kooperatifleri”, il genelinde faaliyet gösteren diğer üretim ve işletme kooperatifleri ile yine Edirne’de faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda eğitim alan üretim ve istihdama katılan kadınların başarılarının onurlandırılması amacıyla, Türkiye’de ilki gerçekleştirilen “Üretimde Kadın Girişimciler” (ÜREKAD) yarışmasının ödülleri sahiplerini buldu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen ödül törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Canalp’in eşi Dr. Ayten Canalp, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, siyasi parti temsilcileri ile STK temsilcileri katıldı.

ÜREKAD ödül törenine videolu mesaj gönderen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Edirne’mizde olanaklar ve kaynaklar sınırlı olsa da istendiğinde, azmedildiğinde hedeflerinize ulaşmanın mümkün olduğunu bizlere gösteriyorsunuz. Ticaret Bakanlığı olarak, her zaman sizlerin yanınızda ve arkanızda olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.
Yarışmaya katılan tüm girişimci kadınları tebrik eden Pekcan “Ticaret Bakanı olarak ve kadın girişimciler alanında çalışmış biri olarak çabalarınızın ne kadar kıymetli olduğunu çok iyi biliyorum. Yaratıcılığınız ve özverinize, emeğinizi de katarak, ekonomik ve sosyal açılardan büyük bir değer ürettiğinizi biliyor, bunu takdirle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp ödül töreninde yaptığı konuşmada, kadınların üretime katılarak istihdama katkı sağladıklarını belirterek, “Kazananlar aynı zamanda kazanmakla kalmadı, kazandırdı da. Çünkü sizler bu yarışmaya katılarak diğer kadınlarımıza da örnek olmayı başardınız. Sizler bir teşebbüste bulundunuz ve etrafınızdaki diğer kadınları da cesaretlendirdiniz. Yapmış olduğunuz bütün işlerde örnek olmaya ilham vermeye devam ediniz, hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Edirne Valiliği’nin koordinesinde ve Dr. Ayten Canalp‘in öncülüğünde tamamı kadınlardan oluşan jüri üyelerinin yaptığı titiz değerlendirmenin ardından;
birinciliği, yıpranmış mobilya ve aksesuarlara dönem ruhunu bozmadan yeniden hayat veren Fevziye Sakarya,
ikinciliği, Havsa Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Kurucu Üyesi Hülya Tuncer,
üçüncülüğü de, damla sulama yöntemiyle çeltik üretimi yapan çiftçi Arzu Güney kazandı.

Yarışmada ayrıca, Yaratıcılık ödülüne Sevilay Güler, Jüri Özel Ödülüne Seher Tosun layık görülürken, Aycan Büyükçınar, Bahar Başkurt, Gülcan Yetim,  Cemile Başkan ve Gülay Arı Mansiyon ödülü aldı.

ÜREKAD ödül töreni toplu fotoğraf çekimini ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu