BölgeHaberlerTarım

Edirne merkez ve Keşan’da kurulacak 50 sera için üreticilere yüzde 75 hibe desteği verilecek

Edirne İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı oturumunda, Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık‘ın “Seracılık Projesi” ile ilgili gönderdiği talep yazısı gündeme geldi. Yazıda proje kapsamında, 50 adet sera çiftçisine yüzde 75 hibe desteği verileceği belirtildi. 

CHP’li üyeler Gündoğdu, Can ve Gümülcineli projeyi anlattı

Konu hakkında bilgi veren İl Genel Meclisi’nin Keşan’dan CHP’li üyeleri Sezgin Gündoğdu, Erdinç Can ve Erdoğan Gümülcineli, proje bedelinin 6.000.000 (Altı milyon) TL olarak onaylandığını bildirdi.

Gündoğdu, Can ve Gümülcineli, proje kapsamında; Edirne Yeni İmaret, Bosna, Karaağaç mahalleleri öncelikli olmak üzere tüm merkez mahalle ve köyler ile Keşan’da; Şükrüköy, Seydiköy, Mahmutköy ve Kadıköy öncelikli olmak üzere 50 adet seranın çiftçilere %75 hibe desteği verilmek üzere 8X32: 256 m2 boyutlarında sera ve damlama sulama sistemi kurulumunun yapılacağını kaydetti.
Projenin %75’inin (4.500.000 TL) Edirne İl Özel İdaresi bütçesinden, %25’inin (1.500.000 TL) de üretici katkısı olarak sağlanacağı ifade edildi.

AK Partili üyeler Bayazıt ve Keleş de projenin detayları hakkında üreticileri bilgilendirdi

Tarım Bakanlığı ve Edirne İl Özel idaresi işbirliğinde, Keşan’da üretim yapacak seracılara %75’i devletten %25’i üreticiden olmak üzere imzalan protokolle ilgili Edirne İl Genel Meclisinin AK Partili Keşanlı üyeleri Halil Bayazıt ve İsmail Keleş de açıklamalarda buldu.

Proje kapsamında Keşan’da bulunan üreticilere 256 metrekare (8X32) boyutlarında sera ve damla sulama sistemi kurulumu yapılacağını belirten Bayazıt ve Keleş; “Protokol kapsamında kurulacak olan seralar, ilçemizde sebzecilik faaliyetinin modern usullerle geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlayarak, katma değeri ve stratejik önemi yükseltmek, tarımsal faaliyetlere yönelmek, daha kaliteli ve birim alandan yüksek verim almak, düşük maliyetli ve modern tarım metotları uygulayabilecek imkânlara kavuşturmaktır. Hükümetimiz her daim olduğu gibi yine üretenin yani çiftçimizin yanındadır. Üreticilerimizin gelir kaynaklarını artırmak, kent tarımı uygulamalarının yaygınlaştırılması ile üreticilerimize fayda sağlanması amaçlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Projenin uygulanması ile ilgili proje duyurusunun, başvuruların kabulü ve değerlendirilmesinin, çiftçi katkı paylarının hesaplanmasının, yararlanacakların belirlenmesinin, Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılacağını belirten Bayazıt ve Keleş, şunları kaydetti:
Projede kurulacak olan seranın teknik özellikleri (teknik şartname) Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce belirlenecek, Edirne İI Özel İdaresi tarafından da alımı gerçekleştirilecektir. Alımı yapılarak hibe sözleşmesi karşılığı üreticilere teslim edilecek seranın tüm kontrolleri Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce 3 yıl boyunca yapılacaktır.
Yakın zamanda Cumhurbaşkanımız da çiftçimize, kullandığı suyu yarısının devlet tarafından ödeneceğini açıklamıştı. Hükümetimiz, devletimiz, sayın Cumhurbaşkanımız üretenin, üreticinin, çiftçimizin yanındadır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu