Haberler

Dr. Özdağlı’dan “Turkuaz tablo” isyanı: “Doğruları yansıtmıyor!”

TBB (Türk Tabipler Birliği) Edirne Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Özel Keşan Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Özdağlı, Sağlık Bakanlığı’nın günlük olarak paylaştığı Kovid-19 vaka durumunu gösteren tablonun doğru bilgileri yansıtmadığını öne sürdü.
Daha önce de kesanonline’a verdiği özel röportajda bu konuya değinen ve rakamların gerçeklerle örtüşmediğini iddia eden Özdağlı, sosyal medya üzerinden yaptığı yeni bir paylaşımla, tablonun rengine de vurgu yaparak, “Turkuaz tablo doğruları yansıtmıyor” dedi.

“Pozitif çıkan sonuçlar belirti göstermiyorsa vaka sayılmıyor”

Yapılan Kovid-19 testlerinin doğru sonuç vermesi için belli koşulların olması gerektiğine vurgu yapan Özdağlı, sosyal medya paylaşımında bu konuya şu ifadelerle dikkat çekiyor:

“Covid 19 testinin doğru sonuç vermesi için belli koşulların olması gerekiyor: Testin kalitesi, alınma yeri, testin alınma zamanı, materyalin doğru koşullarda saklanıp taşınması ve doğru bir teknikle çalışma yapılması.. Yani bu testin pozitif sonuç vermesi için birçok işlemin doğru yapılması gerekiyor. Başka bir deyişle; pozitifi yakalamak için birçok ön koşul gerekiyor. Ama artık bizler biliyoruz ki; pozitif çıkan sonuçlar belirti göstermiyorsa VAKA sayılmıyor. Turkuaz tablo doğruları yansıtmıyor. Gerçek bilgilerden yeterince yararlanılmıyor. Aylardır söylüyoruz. Pandemi mücadelesi doğru yapılmıyor! Sonuçlar doğru paylaşılmıyor.
Artık yüksek sesle tekrar etmenin zamanı çoktan geldi ve geçiyor:
KRAL ÇIPLAK! KRAL ÇIPLAK! KRAL ÇIPLAK!”

Bu haber de ilginizi çekebilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu