Haberler

Devamsızlık yapan öğrenci velilerine para cezası

Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, öğrencilerin devamsızlığı sonrasında velilere yönelik para cezası verilmesi konusunu değerlendirdi. Olayı vahim olarak değerlendiren Yazla, verilecek cezanın örgün eğitimden yaygın eğitime geçişine sebep olacağına işaret etti. Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, bir süre önce ulusal basında gündeme gelen öğrencilere devamsızlıkları sonrası velilere uygulanacak para cezası konusunda açıklamalarda bulundu.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın konudan geri adım attığını belirten Yazla, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin okul idarelerine yazdıkları bir yazı olarak belirtildiğini kaydetti.
Olayı vahim olarak değerlendiren Yazla, konunun basite indirgenecek bir şey olmadığını şu sözlerle dile getirdi.
“İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde bunun cezası var, ancak bu sadece liselere yönelik yapıldıysa bu açıklama, bu olay vahimdir. Velilere para cezası uygulanacaksa, bunun sonucunda, çocukların örgün eğitimin dışına itilip yaygın eğitime geçmesi sağlanacaktır”
Uygulamanın devamsızlık sorununa çözüm olmayacağını kaydeden Yazla, “Veli açık liseye kaydederse çocuğunu cezadan kurtulmuş olacak, ama olay şu, gerek imam Hatip gerekse meslek liselerinde yüzde 40 oranında devamsızlık var. Bunu açıklaması da şu, her 100 kişiden 40 kişiyi yaygın eğitime geçirmiş olursunuz bu da, devamsızlık sorununu çözmek değil, bundan kurtulmaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu