ÖZEL HABER

Deprem konusunda büyüklerinden daha ilgili ve bilinçliler

Türkiye’yi sarsan yıkıcı depremlerin arından ülke genelinde öğrencilerin depremle ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalara hız verildi. Türkiye’nin gerçeği olan deprem konusunda Sevim Yenice Konferans salonunda çocuklara deprem sonrası arama kurtarma seminerine giren öğrenciler, mikrofonlarımıza depremi anlattı.
Deprem öncesi, sırasında ve sonrasında yapılacakları tek tek anlatan öğrenciler, özellikle de ‘hayat üçgeni’ ve ‘çök-kapan-tutun’ hareketinin önemini dile getirdi. Ancak yaşadığımız son büyük depremin ardından ‘Deprem değil, binalar öldürür’ diyerek her şeyden önce bina güvenliğinin geldiğini belirten yarının büyükleri, depremin şimdi olmasa da bundan yıllar sonrası için de olması ihtimaline karşı kendilerinden sonra gelecek kişilere güvenli bir hayat bırakmamız gerektiğini söylediler.

Gerek kendileri yaşadıkları, gerekse de deprem bölgesinden gelen yakınlarından edindikleri tecrübeler ışığında depreme hazırlık için yapılacakları tane tane sıralayan öğrenciler, gelecek günler için umut verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu