Genel

Deprem bölgesine bugün su, yarın ekmek yardımı yapılacak

Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından Keşan’da başlatılan yardım kampanyası büyüyerek devam ediyor. Afet bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine iletilmek üzere eşyalarını bağışlayan Keşanlılar, bugün de gıda ve kıyafetlerin yanında bölgeye su yardımı yaptı.
Bir tır dolusu suyun toplandığı Keşan’da yarın da dayanıklı ekmek yardımları toplanacak.

Vali Kırbıyık Elbistan’da koordinasyon sağlıyor

Yapılan yardımlarla ilgili Keşan Lisesi Kapalı Spor Salonu’nda konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, süreç hakkında bilgi verdi. Keşan ile afet bölgesi arasında koordinasyon akışının olduğunu ifade eden Helvacıoğlu, “Sayın Valimiz ve Vali Yardımcımız Elbistan’da bizim Edirne’den gönderdiğimizi koordine ediyorlar. Askerlerimiz ve gönüllülerimizin nezaretinde her şey dağıtılıyor. Bugün gıda günümüz; ama birinci ve ikinci el eşyaları da kabul ediyoruz. Onları da daha sonra ayırarak göndermeye devam ediyoruz.” dedi

“Bugün su, yarın ekmek yardımı”

Yardımlar çerçevesinde ve gelen istekler doğrultusunda bugün su yardımlarının toplandığını söyleyen Helvacıoğlu, “Bugün gıda ve acil olan günübirlik ihtiyaçları gönderiyoruz. Battaniye, gıda, kıyafet, pijama, çocuk kıyafetleri gönderiyoruz. Yarın için de ekmek gönderiyoruz. Dayanıklı ve ambalajlı ekmek göndereceğiz. Herkes Keşan merkez, köy ve beldelerdeki fırınlara gidip siparişlerini verebilirler. Oralardan toplayacağız ve yarın bir tır ekmek göndereceğiz. ‘Ekmek gider mi?’ demeyin. Orada ekmek yok, su yok. Ciddi sıkıntılarımız var. Pişmiş ve dayanıklı ekmeği ambalajlayıp 1 tır ekmeği Elbistan’a göndereceğiz. Fırınlarınıza gidin ve ekmeğinizi paylaşın.” çağrısında bulundu.

“İki kaşık çorba eksik yiyin; ama yardımı eksik etmeyin”

Şimdiye kadar Keşan’dan 20’ye yakın tırın deprem yaralarını sarmak için yola çıktığına kayır düşen Helvacıoğlu, Keşanlılar’a teşekkür ederken, “Dayanışma budur. Birlik budur. Bir Kurtuluş Savaşı misali el ele verdik. Ne olur empati yapın ve onların yerine kendinizi koyun. Yıkılan binlerce ev var. Yardımları kesmeyelim. İki kaşık çorba eksik yiyin; ama yardımı eksik etmeyin. Yaptığınız her yardım yerine ulaşıyor, bundan emin olun. Allah’ın huzurunda yemin ediyorum, hiçbir şekilde size mahcup olmayacağız. Bunların tespitini yapıyoruz. Ne olur bize güvenin.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu