GenelGündemKeşan

CHP’den yıkım sürecine tepki! Pekcan; “Yangından mal mı kaçırıyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan Keşan Belediyesi’nin eski hizmet binasının yıkım sürecine tepki gösterdi. Yıkım zamanı için esnafa farklı tarihler verilerek çelişkiye düşürüldüğü ve sonuçta halen içerinde insanların bulunmasına rağmen pencere söküm işlemlerinin başlatılmasını eleştiren Pekcan, “Yaşanan en basit tabiriyle bir rezillik” dedi.

“Yaşanan en basit tabiriyle bir rezillik”

Partililer ile bir araya gelerek binanın dışında devam eden yıkım sebebiyle iç mekanda konuşmak zorunda kaldıklarını belirterek sözlerine başlayan Pekcan, “Eski köy garajında da benzer bir şey yaşanmıştı.” diyerek şu ifadeleri kullandı: “O zaman da söylemiştik. Eğer orada yapılacak bir proje varsa, oradaki insanları mağdur etmeden bir yöntem bulunarak, çıkmaları istenebilir dedik. Hiçbir açıklama gelmedi. Yakın zamanda kredi almış insanlar bile oradan çıkarılarak hallaç pamuğu gibi dağıtıldılar. Uzun bir süre geçti; ama yapılan hiçbir şey yok. Bugün yaşanan en basit tabiriyle bir rezillik. Sabah buradan geçerken 5 kanat çerçeve önüme düştü.”

“Acelesi nedir?”

Binanın yıkım süreci ve esnafa verilen tebligatlar ve polis tarafından esnafın ziyaret edilmesi hakkında konuşmasına devam eden Pekcan, “Belediye ve kamu kuruluşları boşaltamadıkları zaman, kaymakamlığa başvuruyor ve kolluk güçleri geliyor. Önce ayın 4’üne kadar, sonra ayın 11’i diyerek boşaltmak için tebligatta bulunuyorlar. Sonra da belediyeden birileri gelip ’28’ine kadar kalabilirsiniz’ diyor. Buradaki sıkıntı belediyeden kaynaklanıyor. Eğer ki belediye kaymakamlığa başvurmamış olsa hiç bu şekilde bir karışıklık olmayacak. Burada yaşayanlar Keşanlı, burası da Keşan Belediyesi. Buradaki insanlarla belli bir uzlaşı içerisinde bu iş halledilebilir. Siz kolluk güçlerini gönderip silah zoruyla çıkarmaya çalışıyorsunuz. Boşaltacaklar zaten; çoğu da boşalttı; ama hala yer arayan ve boşaltmaya çalışan insanlar da var. Siz buraya birilerini sokmuşsunuz ve çatır çatır yıkıyorsunuz. Etrafta doğru düzgün bir önlem yok. Bu insanlara belediyenin 28 Kasım’a kadar bekle demesi çok mu zor? Önce düzenini kursun sonra yıkın; acelesi nedir?”

“Neden tüm Keşan genelinde yaptırmıyorsunuz?”

Sözlerine köy garajı ve eski belediye binası haricinde Keşan içinde bir çok binanın da depreme dayınısız olmasına ramen bu mekanların özellikle işaret edilmesine değirnerek devam eden Recep Pekcan, “Burada yaşayan ve hala taşınmamış insanlar varken, yangından mal mı kaçırıyorsunuz? Temelinde yapılmış bir proje yokken neden burasını aynı köy garajı gibi boşaltıyorsunuz? Eğer burası depreme dayınıksızsa, neden köy garajı ve burasını nokta atışı gibi incelemesini yaptırıyorsunuz? Ben bundan çok daha eski ve depreme dayanıksız binalar sayarım. Neden tüm Keşan genelinde yaptırmıyorsunuz?” sözlerini kaydetti.

“Belediye başka diyor, emniyet başka diyor”

Pekcan’ın sözlerine bölge esnaflarından Orhan Kalkan da kendilerine farklı kurumlardan verilen çelişkili ifadelerden dolayı yaşadıkları mağduriyeti belirterek konuştu. Kendilerine verilen tarih doğrultusunda iş yerlerini boşaltmaya hazır olduklarını dile getiren Kalkan, “Belediye başka diyor, emniyet başka diyor. Birbirlerinden çelişkili ifadeler veriyorlar. Biz zaten ayın 11’inde boşaltacaktık. Bizlere Ekim’in sonu dediler, sonra tekrar gelip 4 Ekim dediler. Bir polis geliyor bir belediye geliyor. Polis Kasım’ın 10’unda boşaltacaksınız diyor, 10 dakika geçmeden belediye ekipleri geliyor ve ‘ayın 26’sına kadar buradasınız, biz izin aldık’ diyorlar. Bu kadar saçma sapan bir idare olamaz. Zaten kimsenin çıkmayacağım dediği yok? Nedir ki bu üzerimize yıkım başladı? 3 tane hurda uğruna insanları ölüme terk etmenin anlamı yok.” diyerek sitem etti.

“Yönetilemiyoruz”

Daha sonra sözü tekrar alan Recep Pekcan insanların dükkanlarını boşaltmadan yıkıma başlandığını belirterek, “Daha temelde mantık Keşan Belediyesi’nin Keşan’da yaşayan insanları çok da umursamadan ‘ne haliniz varsa görün’ diyerek köy garajında yaptığını tekrar yapması. Her şeyi bir kenara; insanlar burada çalışırken, etrafından bir şeyler çekip içerisini de hurdacılara verip; insanların kafasına bir şeyler düşürerek yapamazsınız.” derken, şu sözleri ekledi: “Ülkede yaşadıklarımızın aynısını Keşan’da da yaşıyoruz. Yönetilemiyoruz.”

Son olarak CHP’li Keşan Beldiye Meclisi Üyesi Olcay Soran, “Yıkım ihalesinden önce zabıta ekiplerinin buradaki hurda demirlerin toplanmasına izin vermemesi lazım. Yoldan geçen araç veya insanın üzerine bir parça düşse bundan da Keşan Belediyesi sorumlu.” ifadelerini kullandı.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu