Haberler

CHP ve İYİ Parti’nin FSRU önergesi Helvacıoğlu’nun yetkisiyle Mart ayı toplantısına bırakıldı

Keşan Belediye Meclisi’nin 6 Şubat 2020 Perşembe günkü toplantısında CHP ve İYİ Parti’nin Sazlıdere‘de yapılması planlanan ve olumsuz yönde bilirkişi raporu gelen Sazlıdere FSRU liman ve boru hattının yapılmasının iptal edilmesine yönünde tavsiye kararı alınmasına yönelik öneri Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun yetki kullanması ile bir sonraki meclis toplantısına bırakıldı.CHP Grup sözcüsü Feridun Tümer ve İYİ Parti grup sözcüsü Zafer Topçu tarafından Sazlıdere FSRU liman ve boru hattının yapılmasının iptal edilmesine yönünde tavsiye kararı alınmasına dair öneri verildi. Maddenin okunmasının ardından açıklamada bulunan Mustafa Helvacıoğlu, 6 Eylül 2018’de de bu önergeye benzer bir önerge verildiğini hatırlatarak, “Zaten meclisimiz tavsiye kararı almıştır bu konula ilgili, her yıl tavsiye kararı alınmaz, hukuksal süreç devam ediyor. Zaten olumlu yönde alınmış. Ben de mi milli aracı getireyim her yıl? Bunu ben kabul etmiyorum. Bu maddeyle ilgili oylarınıza sunulmamasını istiyorum” diyerek karşı çıktı.
Helvacıoğlu’nun itirazları karşısında söz alan CHP grup sözcüsü Feridun Tümer ise “Kararın 2018′ de alınma gerekçesi ÇED Raporu’na itirazdı ve itiraz dilekçesine bu karar da konuldu. Belediye meclislerinin de böyle davalarda iptal edilmesi ile ilgili faydası oluyor. Bunu isteme sebebimiz ise şudur, ÇED raporları için bilirkişi görüşü istendi ve bilirkişi raporu olumsuz olarak geldi. Şimdi yeni bir süreç başlıyor. Bu aynı şey değil” diyerek meclise öneriyi getirme gerekçelerini anlattı. Bunun üzerine Helvacıoğlu da, “Mevzuat yanlış, Keşan Belediyesi istemiyoruz demiş, bir tane karar olur. Siz başka bir şeyin peşindesiniz. Teşekkür ederim bu konu kapanmıştır, diğer konuya geçelim” dedi.Tartışmalar devam ederken, bu kez AK Parti grup sözcüsü Nehir Gergin söz aldı. Meclis üyelerinin içerik hakkında bilgi sahibi olmadıklarını dile getiren Gergin, “Bir çok sözleşmeden bahsediyor. Burada söylenenleri kaç meclis üyesi anladı, soru işareti. Tarafımızca anlaşılması gerekir” derken, sözlerine bu kez CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk itiraz etti. Öztürk: Barselona Sözleşmesi Türkiye’nin taraf olduğu bir sözleşmedir. Dolayısıyla devletler arası bir sözleşmedir” derken Gergin ise “Alaaddin Bey, taraf olabiliriz ama kusura bakmayın ben sözleşmenin içeriğini bilmezken el kaldıramam. Rica ediyorum ilgili maddeleri mecliste anlatsın biri, ezberden” diyerek karşılık verdi.
Bu kez de CHP’li meclis üyesi Süleyman Gürsel Paçaman tartışmaya dahil oldu. Paçaman, “Kim kimi sınıyor burada? Ortada bir doğa katlimı var, diyorsunuz ki Barselona sözleşmesini biliyor musunuz, bilmiyor musunuz? Bu bilip bilmeme meselesi değil, biz buradaki proje karşı mıyız değil miyiz?” derken tartışmaların uzaması üzerine Mustafa Helvacıoğlu araya girdi.

“Keşke bunu baskın olarak getirmeseydiniz” diyen Helvacıoğlu, “Keşke daha önce getirseydiniz de anlasaydık, bilirkişi raporunu daha önceden görseydik, baskın bir madde getirmişsiniz içinde ne var, ben nasıl oylarım bunu. Ben konuyu bir sonraki mecliste oylanmak üzere yetkimi kullanarak bir sonraki meclise bırakıyorum” diyerek maddeyi bir sonraki meclise bıraktı.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu