Haberler

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye ekonomisini KEYİAD toplantısında değerlendirdi-2

KEYİAD (Keşanlı Yönetici ve İş Adamları Derneği)’ın, 19 Aralık 2019 Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirdiği “KEYİAD 2020 Trakya İş Dünyası Buluşması”na katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, burada yaptığı konuşmada; Türkiye ekonomisi, borçlanma, faiz, yatırım, işsizlik konularına değinerek, 2020 yılına dair ekonomik beklentileri değerlendirdi.

Faik Öztrak’ın konuşmasını, kesanonline.com’da bölümler halinde izleyebilirsiniz.

Konuşmasının bu bölümünde, Türkiye’de ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren Öztrak, ülkeler arasındaki ticari ilişkilere bağlı olarak Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı ekonomik riskleri anlattı.
Türkiye’de giderek artan işsizliğin, sosyal dengeleri ciddi şekilde bozduğunu dile getiren Faik Öztrak şunları söyledi:

Biz işsizliği, dünya yapay zekayı konuşuyor”
“Neyi tartışıyoruz; Konkordatoyu.. Ödenmeyen çekler nedeniyle içeriye girecek olan iş adamlarımızın durumunu.. İşsiz oldukları için, borçlarını ödeyemedikleri için, pahalılık altında ezildikleri için aileleriyle birlikte yaşamlarına son veren insanları konuşuyoruz.
Neyi tartışıyoruz; işsizliği, enflasyonu, karşılıksız çekleri, ödenmeyen kredileri, senetleri tartışıyoruz. Ama dünya neyi tartışıyor? Yapay zekayı tartışıyor.
Dijital ekonomiyi konuşuyoruz. Endüstri 4 – 0
Türkiye’nin bunları konuşması lazım. Bunları nasıl kendi üretim süreçlerimize nasıl dahil edeceğiz, bunlara bakmamız lazım. Bunlar hep geride kaldı, konuşulmuyor.”

Türkiye’nin önünde büyük fırsatlar ve ciddi riskler var”

“Türkiye’nin önünde çok da büyük fırsatlar var. 2020’ye bakarken bu fırsatları da konuşmak, risklere değinmek istiyorum.” diyen Öztrak, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının, iki ekonomi arasında acımasız bir biçimde devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Bunun dışında yine İngiletere’nin AB’den ayrılması, Brexit konusu var. Diyorlar ki; <İngiltere AB’den ayrıldıktan sonra AB’nin durumu ne olacak? Korkuyoruz> Deniyor ki; <Arkadan İtalya gelecek, arkadan Akdeniz kuşağı gelecek. AB’nin darmadağın olması söz konusu, büyük bir belirsizlik var.>
Diyelim ki, bir tek İngiltere ayrılacak. İngiltere ayrıldığında ne olur biliyor musunuz? Türkiye’nin ticaret fazlası verdiği gelişmiş bir tek ekonomi var, İngiltere.. Ne olacak bizim onunla ticaretimiz? Gümrük Birliği kapsamındaki ticaret aynen devam edecek mi yoksa İngiltere AB ile nasıl bir anlaşma yapacak da biz ticaretimize onlarla devam edeceğiz. Tabi bu Brexit gerçekten bizim için de önemli.. Bunun özellikle iş alemi tarafından da dikkatle izlenmesi gerekiyor.”

S-400’ler, Türkiye açısından küresel riskleri arttıran önemli bir konu”

Küresel riskleri arttıran önemli gelişmelerin yaşandığına dikkati çeken Öztrak, Türkiye açısından küresel riskleri arttıran önemli bir konunun da S-400’ler olduğunu kaydetti. Türkiye’nin füzeleri alması ile birlikte ABD ile ilişkilerinin ciddi şekilde bozulduğunu dile getiren Öztrak; “Bu gelişmenin ardından ABD, proje ortağı olduğumuz F-35’leri vermeme yönünde karar aldı. Rusya ile yapılan ticaret nedeniyle, Türkiye’nin, ‘ABD’nin çıkarlarını zedeleyen ticaret ilişkileri içine giren ülkeler’ kapsamına alınması, Türk Akımı projesiyle ilgili Türkiye’ye ciddi yaptırımlar uygulanması gündeme geldi. Halk Bank ile ilgili ABD’de süren davamız var. Halk Bankası’na verilmesi muhtemel cezanın 20 – 25 milyar doları bulması söz konusu.. Ciddi sıkıntılar yaratabilecek nitelikte.” dedi.

“Türkiye’nin kara para ile mücadelesinde ciddi sıkıntılar var”

Bir diğer önemli konunun da, Türkiye’nin üyesi olduğu OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı)’nin 2020 Mart ayında gerçekleştirilecek genel kurulunda, Türkiye aleyhinde bir karar almasının gündeme gelebileceğine işaret eden Öztrak, “Teşkilatın bünyesinde, ‘Kara Paranın Aklanması ve Terörizmle Mücadele Görev Gücü’ var. Burada, dünyadaki tüm ülkelerin bu konudaki durumuna bakılıyor, ona göre yaptırımlar uygulanıyor. Bu teşkilat son raporlarında diyor ki; <Türkiye’nin kara para ile mücadelesinde ciddi sıkıntılar var. O nedenle 2020 Mart ayında yapılacak ilk genel kurulda, Türkiye’yi kara para aklayan ülkeler arasında ‘Gri Liste’ye alabiliriz.> Bu olduğu anda, bizim dışarıdan para bulmamız da son derece güçleşecek.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu