Reklam
Haberler

Keşan 2020’ye nasıl girecek?

Keşan’da faaliyet gösteren esnaf, bitmesine az bir süre kala 2019 yılını değerlendirdi. Beklentilerini karşılamayan 2019 yılına bir an önce “güle güle” demek isteyen esnaf, aynı şekilde 2020 yılına da “merhaba” diyemiyor. Önceki yıllarda vitrin süslemesi yapan esnafın bu sene hiçbir şey yapmaması gelecek sene için de umutsu olduğuna işaret ediyor.

2020 yılının gelmesine sayılı günler kala Keşan esnafına güle güle demeye hazırlandığımız 2019 yılını sorduk. Artan maliyetleri sıralayan esnaf, halkın alım gücünün de kalmamasından dolayı dert yandı. Vatandaşın önce sosyal ihtiyaçlarını, sonra giyime ve sonunda da yeme-içme ihtiyaçlarından da kısmaya gitmesi sebebiyle oldukça zorlu bir süreç yaşadıklarını dile getiren lokantacılar da kameralarımıza röportaj vermeseler de “Şu an öğlen saati, ve bu saatte yoğunluk olması gerekiyordu, ancak kimse yok. Çalışanlar olarak içerideki müşteriden daha kalabalığız. Bu şekilde uzun süre devam etmez” derken, çanta ve aksesuar satışı yapan esnaflar da “Bir çanta 40 lira, buna pahalı diyor müşteri; halbuki içine koyduğu sigara 20 lira civarında, şu an yaptığımız ciro 6 senenin öncesinin cirosuyla aynı. Maliyetler arttı, kar marjından kesiyoruz. Zamları tüketiciye yansıtmıyoruz, ama yine de geri gidiyoruz” dedi.

Çözüm olarak destek ve kolaylıklar bekleyen esnaf, gelecek seneye de umutla bakmıyor. “Kriz var, bundan bu şekilde kurtulamayız” diyerek çıkış yolu arıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu