Gündem

CHP Keşan Kadın Kolları “İstanbul Sözleşmesi”nin iptaline tepki gösterdi

CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararı ile iptaline yönelik yaptığı açıklamada; sözleşmenin kadına yönelik şiddeti önlemede meseleyi, önleyici ve koruyucu tedbirler bağlamında bütüncül bir yaklaşımla ele aldığını belirterek, Türkiye’nin sözleşmeyi ilk imzalayan ve meclisinde ilk onaylayan ülke olduğunu hatırlattı.
Arhatır; “Üstelik 2011 yılında kendi imzaladıkları bu sözleşmeyi topluma da gururla duyurmuşlardı.” dedi.
Nermin Arhatır, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Dün gece yarısı  Resmi Gazete’de yayımlanan, Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye; kadın haklarını savunan ve AİHM kurallarını esas alan bir insan hakları sözleşmesi olan  “İstanbul Sözleşmesi“nden ayrıldı.
Karanlık bir dönemden geçiyoruz. Şiddetin yükseldiği ve en temel insan hakları ihlallerinin sıradanlaştığı bu süreçte kadına karşı şiddet, ev içi şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ilişkin en kapsamlı tanımlamaların yapıldığı “İstanbul Sözleşmesi”ne, en fazla ihtiyaç olunduğu bu dönemde, bu ani karar kabul edilemez.
Erdoğan’ın Şubat 2020’de <Yeniden gözden geçireceğiz> demesiyle başlayan süreç, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesiyle tamamlandı.
Bu süre zarfında kimi iktidar temsilcileri ve iktidara yakın bazı vakıf ve dernekler,  sözleşmenin ‘Türk aile yapısına aykırılıklar taşıdığını’ savunmuştu.

Oysa kadına yönelik şiddeti önlemede meseleyi, önleyici ve koruyucu tedbirler bağlamında bütüncül bir yaklaşımla ele alan Sözleşme, Türkiye açısından çok önemli. Çünkü Türkiye, sözleşmeyi hem ilk imzalayan hem de meclisinde ilk onaylayan ülke. 
Üstelik 2011 yılında kendi imzaladıkları bu sözleşmeyi topluma da gururla duyurmuşlardı.
Ancak, maalesef özellikle  son 5 yıla baktığımızda, sözleşmenin uygulanması ve bu yükümlülüklerin sağlanması açısından hiçbir yeterli adım atılmamıştır.


Toplumun her kesiminden oluşan milyonlarca kadını görmezden gelemezsiniz, susturamazsınız.
Kadınların haklı mücadelesini hiçe sayamazsınız.
Ölen kadınlar isyanımızdır. Vazgeçmeyeceğiz.
Kadınların omuzlarından yükselecek  mücadele ve örgütlülük ile, gece yarısı operasyonlarıyla gasp edilen haklarımızı en kısa sürede geri alacağız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu