Canlı Yayın

CHP Keşan İlçe Yönetimi, Gaytancıoğlu’nun da katıldığı toplantıda gündemi değerlendiriyor

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan gündeme dair konuları değerlendirdi.
23 Nisan kutlamaları için belediye binası üzerine asılan Atatürk posteri üzerinden başlayan tartışmalara değinen Pekcan, “İnsanların zorlandığı böyle bir dönemde, konunun kişisel konulara girmesi sebebiyle Keşan halkından özür dileyerek açıklama yapmak durumunda kaldım, son kez konuşacağım” derken, Gaytancıoğlu ise; korona virüs sürecinde maske bulma yönünde yaşanan problemler için, “Sümerbank olsaydı, maske sıkıntımız olmazdı. Devlet bez mi satar? diyerek sattılar.” dedi.

Recep Pekcan
Sözlerine Türkiye’de sol hareketin en önemli isimleri arasında yer alan Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilmelerinin 48’inci yılını anarak başlayan Pekcan ’48 yıl önce bugün Deniz, Yusuf ve Hüseyin hayattan koparıldılar. Ama hala bizimleler, ışıklar içinde uyusunlar bıraktıkları yerden devam ediyoruz diyerek başladı.

23 Nisan kutlamaları için belediye binası üzerine asılan Atatürk posteri üzerinden başlayan tartışmalar için konunun kişisel yerlere çekildiğini, insanların hastalıkla uğraştığı bugünlerde kişisel çekişmelere girilmesinin faydalı olmayacağını belirterek şu sözleri kaydetti: “Başkanın açıklamasının büyük bir bölümü benimle ilgiliydi. Benim için ‘Dağda bayırda oturarak Keşan yönetilmez, pandemi oldu sen Keşan’daki evini terk ettin dedi. Benim Keşan’da evim yok. Dağda da evim yok, ben köyde yaşıyorum. Eşimle 3 senedir işimize buradan gidip geliyoruz. Köyde köylülerle beraber yaşamaktan dolayı da çok mutluyum. Atatürk’ün dediği gibi ‘Köylü milletin efendisidir’ ama başkan nasıl bakıyor bu konuya bilmem. Telefonun çekmediğini söylüyor, ama gece 23.00’te de ulaştığı da oldu sabah da aradığı oldu. Ne zaman istiyorsa arayabilir.”

Mustafa Helvacıoğlu’nun ‘Korona virüs bile durdurmadı şeklindeki açıklamasına da değinen Pekcan, “Ekstrem bir şey yapmıyorsun ki, sen belediye başkanısın orada çalışmak zorundasın. Hemşire arkadaşlara ne diyeceğiz? Yalnızca görevini yapıyorsun. Ekstra bir şey yok ki kahraman yaratmaya çalışıyorsun” dedi.

İş yeri kiraları

Dükkan kiralarının alınmaması yönündeki taleplerinin de anlaşılmadığını söyleyen Pekcan, “Mart ve Nisan aylarında kiraların alınmaması yönünde kira alınmaması konusunda karar alındı. Bunu biliyorum ama oda başkanlarının istediğimiz, bu iş yerleri için yıl sonuna kadar kiraların alınmaması. Zaten saatler sınırlı işletmeler kapalı. Açılsa bile geçen süreçteki yaranın kapanması çok uzun süre gerekir. Elimizden geleni yapacağız. Bir şirketten Mart ayı alınmamış, alınması lazım. Nisan kirası ise gecikme faizi ile alınmış, orada neler oluyor nasıl uygulanıyor bilmiyorum” ifadelerin bulundu.

“102 toplantının 46’sında başkan yok”

“15 meclis üyesi meclisi belediyeye uğramıyor, komisyonlara katılmıyor. Sonra da hepsinden memnunum diyor. Komisyon tutanakları üzerinde çalıştım İmar komisyonu toplantısında 10 tane AK Partili meclis üyesi 10 toplantıya katılmamış. Bizim üyelerimiz katılmış bir iyemiz iki toplantıya katılmamış, eşi hamileydi onu da biliyorum. Bizim meclis üyelerimizin tamamı tüm komisyonlara katılmış ama 7 toplantıda AK Partililer katılmamış.
Encümen toplantılarında ise 102 toplantının 46’sında başkan yok. Bana gelen bilgiye göre en az 20 tanesinde belediyedeymiş. Sonra da CHP üyeler toplantılara katılmıyor diyor. Tutanaklar burda.”

“Kapak olsun diye ekmekle oynanmaz”

“Kapak olsun diye belediye çalışanlarına soruşturma açtım dedi. Bize bir şey gösteriş yapmak için onların ekmeğiyle yada huzuruyla oynamanın anlamı var mı? Belediyenin içinde sıkıntılar var, yardımcılar ve müdürler görevlerinden ayrılıyorlar. Çalışanlarınız huzurlu olmadıkça, size saygı göstermedikçe, onlara uygun çalışma ortamı olmadıkça verim alamaz ve kaybedersiniz. Kaybetmeniz umrumda değil ama belediyede problem oluşur ve Keşan halkı kaybeder. Onun için kapat olsun diye insanları soruştuma ile üzmek yerine sahip çıkın orada olan her şeyin hesabını siz verirsiniz.”

“Dikkatle izliyoruz”

“Biz eleştiri hakkımızı sonuna kadar kişiselleştirmeden kullanacağız, bundan sonra daha detaya gireceğiz. Çok dikkatle izliyoruz. Elimizde dosyalar ve biriktiriyoruz. Zamanı geldiğinde her şey konuşulacak. Başkanın bunu olumlu alması lazım ve bir miktar da alıyor anladığım kadarıyla oda dernekleriyle görüşmemizin üzerine olumlu yaklaşımlar oldu. Bizim ilgilendiğimiz odalarda onlar da ilgilenmiş. Berber dükkanları için destek verilmesini isteyecektim onu da yapmış. Esnafımıza yapılan bu tür yardımlar son derece önemli. “

Okan Gaytancıoğlu

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ise, iktidarın ucuz siyeset yaptığını belirterek şunları söyledi.

“Sümerbank olsaydı, maske sıkıntımız olmazdı. Devlet bez mi satar? diyerek sattılar. Şeker fabrikalarımız olsaydı kolonya bu kadar pahalı olmazdı. Hıfzıssıhha Enstütüsü olsaydı aşımızı bulmuştuk.

“Ucuz siyaset yapılıyor”

AK Parti’nin şu anda Türkiye’de yaptığı ucuz siyasettir. Biz onun peşine takılmak istemiyoruz. 83 milyon kişi yoksulluk içinde yaşıyor. Geniş halk kitleleleri işsiz kalıyor. Türkiye zaten ciddi ekonomik kriz içindeydi, Cumhuriyet tarihinin işsizlik rekorları kırılıyordu. İç ve dış borç çok yüksekti. Üstüne salgın geldi. Onu da iyi yönetemediler. Halkı borçlandırarak, onu da öteleyerek bu çözülmez.
Yardımcı olalım dedik; ama kendi başlarına ekonomik paket açıkladıklar. Uçakların kalkmadığı dönemde geleceği göremediklerini zaten anlamıştık. Şimdi de halkımız görüyor.
Daha dün buğday fiyatlarını açıkladılar. Tüm ülkeler kapılarını kapatıp ürettiklerini saklıyor. Kendilerine yetmeye çalışıyor biz hala dünya standartları altında fiyat açıklıyoruz. Tarım ülkesiyiz. Hala anlamadınız mı durumun vehametini? Hala anlamadınız mı belki insanlar 5-6 ay içinde açlık ve kıtlık çekecekler? Çiftçi ve esnafınızı neden düşünmüyorsunuz AVM’lerin açılışını konuşuyorsunuz?
Bunları ne zaman çözeceksiniz? Biz buna ucuz siyaset diyoruz.

“AK Parti yapay gündem yaratıyor”

AK Parti Türkiye’nin gündeminden kopmuştur. Yapay gündemler oluşturmaktadır. Biz bunları gündeme getirdikçe ‘Saldırı var’ diyorlar. Kasıt yok. 5 yıllık süren var. İster süreni sonuna kadar devam ettirirsin, erken seçim istiyorsanız da biz hazırız. İnsanlar zor durumdayken gündemi değiştirmeyelim. Minibüsçüler boşa çalışıyor. Berber kuaförler açılıyor, 2 ay boyunca ne yedi ne yedi bu insanlar düşündünüz mü? Lokantalar kapalı, sorunlarına çözüm üretildi mi? İşsizler varken yeni işsizler yarattınız.
Sosyal yardımlaşmada biner lira yardımı her fırsatta söylüyorsunuz ama ona muhtaç kalan yeni milyonların sorunlarını çözdünüz mü? Çözmediniz.
Nasılsa kimse sokağa çıkamıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu