Gündem

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu: “Sazlıdere’de yapılan hukuksuzluktur”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, mahkeme süreci devam eden ancak, çalışmaları başlayan FSRU Limanı‘nın son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Bilirkişi raporunun henüz gelmediğini belirten Gaytancıoğlu, “Hukuku hiçe sayıyorlar. Bu suçu işleyenler zaman geldiğinde hesabını verecekler.” dedi.

Sazlıdere’deki bir arazide, arazi sahibinin bilgisi olmadan ilk kazmanın vurulmasını ‘hukuksuzluk’ olarak gördüğünü belirten Okan Gaytancıoğlu, şu ifadeleri dile getirdi:

“Vatandaşın arazisine sorgusuz sualsiz giriliyor”

“AKP’ye yakışan bir uygulama olmuş. Çünkü hukuku katlettiler. Hukuku katlettikleri için mahkemenin kara”rını beklemeye gerek duymuyorlar. Arazi sahibi, mevcut arazisinde belki ekim ve üretim yapacak. Vatandaşın arazisine sorgusuz sualsiz giriliyor. Herhangi bir kamulaştırma kararı da bulunmuyor, bunun parası yok, haber vermek yok. Kimseyle paylaşmak yok, bu bir aymazlık. Hukuku hiçe sayıyorlar. Bu suçu işleyenler zaman geldiğinde hesabını verecekler.”

“Katarlılar’ı memnun etmek için doğayı katlediyorlar”

“Bu, doğaya karşı işlenen bir suçtur. FSRU Limanı?nın yapılacağı alanın 7 kilometre ilerisinde fay hattı var. Doğanın dengesini bozacak uygulamalar olacak. 1-2 geminin bölgeye geleceği ifade ediliyor ama yüzlerce gemi bölgeye gelecek. Bu Katar?la yapılan bir antlaşmadır. Katarlılar’ı memnun etmek için, onlara verilen sözleri tutmak için çevreyi katlediyorlar. Zamanı gelecek bunlardan hesap soracağız. Sazlıdere yapılan uygulama tamamen hukuksuzluktur. 10 gün önce bilirkişi heyeti, mahkeme heyetinden dosyaları aldılar. Buna göre, rapor yazılacak. En azından bunun beklenmesi gerekiyordu. Nedir bu doğayı katletme hırsı anlamış değilim.

İstihdama ve ülkemize katkı sağlayacak her şeyin yanındayız; ama böyle doğayı katlederek değil. FSRU Limanı’na bölge halkı ve tüm Saros karşı. Bu konuyla ilgili sosyal medya hesapları kuruldu, sanatçılar geldi. Bu bir katliam”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu