Haberler

Benzine litrede 37 kuruş zam!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 37 kuruş zam geldi. Korona virüse karşı geliştirilen aşıların haberi ile Brent petrol fiyatlarının yükselişe geçmesi ve iç piyasada ise dolar kurunda yaşanan yükselişin söz konusu zamda etkili olduğu belirtiliyor.

7 liranın üzerine çıkacak

Benzinin litresi şu an İstanbul’da 6.67 TL’den, Ankara ve İzmir’de ise ortalama 6.73 TL’den satılıyor. Bu geceki zammın fiyatlara yansımasının ardından benzinin litre fiyatı 7 liranın üzerine çıkacak.

Dünya genelinde, akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.
Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Petrol, talep beklentileri ile yükselişte

Petrol, ABD ham petrol stoklarında beklenmedik artışa rağmen Covid-19 aşısının yakıt talebini artıracağı umutlarından destek bularak dört gündür yükselişini sürdürmeye devam ediyor.
Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı dün yaklaşık %4 yükselmesinin ardından bugün %1.1 artışla 48.40 dolara yükseldi. ABD hafif ham petrolü dün %4?ten fazla yükselmesinin ardından bugün %1.1 artarak 45.38 dolarda seyretti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu