SiyasetTarım

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, Çakmak Barajı soru önergesine, Bakanlığın verdiği cevabı değerlendirdi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu‘nun yazılı soru önergesine verdiği cevapta Tarım ve Orman Bakanlığı, Çakmak Barajı Sulamasının yüzde 12’sinin tamamlandığını açıkladı.

Bakanlığın verdiği cevabı değerlendiren Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Kaplumbağalar bile Çakmak Barajının sulamasından hızlı gidiyor” dedi.

Gaytancıoğlu, “Bakanlığın verdiği bilgiye göre; Mayıs 2017’de yapımına başlanan sulama işleri 2022 yılı Kasım’ında tamamlanacak. Ancak 3 yılda yüzde 12’si tamamlanmış bir işin kalan iki yılda nasıl tamamlanacağı merak konusu.” şeklinde konuştu.

DSİ’nin Türkiye geneli yatırımlarda kısıtlamaya gittiğini hatırlatan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Trakya’nın GAP’ı olarak tanımlanan bu proje uzun yıllardır sürüncemede. Bir an önce yapılması, ekonomiye kazandırılması gereken Çakmak Barajı Sulaması için para bulunamazken nedense Saros’u yok edecek projelere para bulunuyor.
Sulama projelerinin bir an önce bitirilmesi yaşamsal önemdedir. Su kaynaklarımızı en iyi şekilde yönetmeli ve tarımda kullanmalıyız. Bakanlığın verdiği cevaptan anlıyoruz ki; Çakmak Barajı Sulama İşinin belirtilen zamanda tamamlanması mümkün değil.
AKP herhalde FSRU Limanını yapıp Saros’u yok etmeyi önemli görüyor olmalı ki bunun için yasaları bile hiçe sayıyor. Söz konusu Trakyalı çiftçinin üretmesi, ülkenin ve çiftçinin kazanması olunca görmezden geliyorlar. Eminim ki Çakmak Barajı Katar topraklarını sulayacak olsaydı çoktan bitirirlerdi.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu