ÇevreGenel

Çevre kirliliğini fotoğraflarda gören çocukların yorumu: “Devam ederse hepimiz yok olacağız!”

Türkiye, Yunanistan, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan işbirliğinde hazırlanan “BioLearn” projesi çerçevesinde Karadeniz havzasındaki sulak alanlarda kirlilik tehdidine karşı duyarlılığının arttırılmasını amaçlayan uluslararası “Karadeniz Havzası Sulak Alanları Tehdit Eden Kirlilik” konulu fotoğraf sergisi Keşan Belediyesi’nin ev sahipliğinde açıldı.

Eşsiz doğası ile tanınan Enez ve çevresindeki tabiata verilen zararları ön plana çıkararak sosyal bilinç oluşturmayı amaçlayan fotoğraf sergisini gezen öğrenciler, çevre kirliliği hakkında konuştu. “Doğayı korumamız gerekiyor” diyerek çağrıda bulunan çocuklar, gelecekte kendilerine bırakılacak dünyanın yok olmaması için büyüklerine şu ifadelerle seslendi:

“Devam ederse hepimiz yok olacağız”

  • “İnsanlar doğaya çöp atmayı durdurmalı bence, her yerimiz kirleniyor. Doğamızı korumak zorundayız.”
  • “Fotoğraflara baktığımızda sadece balıkların hayatının değil, insan hayatının da nasıl yavaş yavaş yok olduğunu da görebilir. Tabiat ana bize bağlı, onu kendi elimizle yok etmemiz bizim sonumuzu da getirecek”
  • “İnsanlar kullanmadıklarını çöp olarak görüyorlar. Onlar geri dönüştürülebilir yada tekrar kullanılabilir. Çoğu maddenin yok olması yüzyılları alıyor ve onlar yok olana kadar da yenileri geliyor. Böyle gidince 7. kıta gibi başka bir kıta daha oluşacak.
  • “Doğa ile birlikte hayvanlara da zarar veriliyor. Hayvanlar da bizim gibi canlı ve yaşamaya hakları var. Bu devam ederse hepimiz yok olacağız.”
  • “Enez çok güzel cennet gibi; fakat bazı fotoğraflarda gördüğümüz kirlilik çok kötü sebeplere yol açıyor. Bunu yapmayalım, yaptırmayalım”
  • “Sergide insanların bilinçsiz hareketlerini gördük. Bunun önüne geçmek için bilinçli olmalıyız”

“Çocuklarımıza ve bizden sonra nesillere temiz bir çevre bırakmak amacındayız”

Açılışta konuşan Edirne Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Kerim Yapça, “Karadeniz Havzası Sulak Alanları Tehdit Eden Kirlilik” konulu fotoğraf sergisini Keşan’da açtıklarını belirterek, “Sergimizde 5 ülkeden 18 fotoğrafçının eserlerinde oluşuyor. Fotoğrafçılar proje kapsamında beş ülkede Karadeniz Havzası’nın önemli sulak alanlarında çalıştı. Bu doğa alanlarını su üstünden, su altından ve havadan fotoğraflayarak hem biyolojik çeşitliliği hem de alanlar üzerindeki kirlilik tehdidini gözler önüne serdi. Çocuklarımıza ve bizden sonra nesillere temiz bir çevre bırakmak amacındayız. Çevreyi tehdit eden unsuları sergimizi ziyaret eden vatandaşlarımız görebilecek. Bu sergiden güzel bir ders çıkarabilirsek bundan sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabileceğiz.” dedi.

“Sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak öncelikli görevimiz olmalı”

Daha sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, çevre dostu bu etkinlik nedeniyle ilgili kurumlara teşekkür ederek, şunları söyledi: “Dünyamıza zarar veren her şeyden kaçınmalıyız. Çevremiz, sokak hayvanlarımız, doğa her şeyin önünde olmalı. Bu yüzden önce kazanan insan ve çevre olmalı. Enez’den gelen yüksek ses tüm dünyaya mesaj veriyor. Çevre konusunda büyük bir hassasiyet gösterilmiş. Bu bilinci arttırmamız lazım. Çevre kırmızı çizgimiz olmalı. Sahip olduğumuz doğal güzellikleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak öncelikli görevimiz olmalı.”


Konuşmaların ardından sergi ziyaret edildi.
“Karadeniz Havzası Sulak Alanları Tehdit Eden Kirlilik” konulu fotoğraf sergisi 2 Mart 2022 tarihine kadar Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda ziyaretçilerini kabul edecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu