Gündem

Canlı yayında Keşan için çok kritik uyarı: “Dilimi ısırarak söylüyorum…”

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, katıldığı bir televizyon kanalının canlı yayınında günlerdir Türkiye’nin birinci gündem maddesi olan orman yangınlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu, Marmara bölgesi için kritik bir uyarıda bulunan Tolunay, korkutan senaryoyu Keşan için anlattı.

Bugün verdiği röportajda ormanların kendiliğinden tutuşması için sıcaklığın 200 dereceye çıkması gerektiğini söyleyen, “Şayet bir ormana yıldırım düşmemişse, yangın mutlaka insan hata, ihmal veya kasıtlı davranışı nedeniyle çıkar” sözleriyle dikkat çeken Prof. Dr. Doğanay Tolunay, yağışlı bir dönemin ardından tekrar kurak bir döneme giren Trakya için çok önemli uyarılar yaptı.

Tolunay, şu ifadeleri kullandı:

“Sonunda söyleyecektim ama şimdi söyleyeyim dilimi ısırarak söylüyorum bakın yavaş yavaş Marmara Bölgesi için de çok dikkat etmemiz gerekiyor. Marmara Bölgesi yağışlıydı. Ama uzun zamandan beri buralarda da yağmur yağmıyor. Çanakkale taraflarında, Trakya’da Keşan taraflarında da çok dikkatli olmamız gerekiyor. Oralarda da çam ormanlarımız var. Sıcaklıklar Ege, Akdeniz kadar olmasa da 37-38 derecelere çıkabilir çok dikkatli olmamız gerekiyor. Eskiden bu kadar sıcak olmadığında bir kıvılcım ormana düştüğü zaman tutuşmuyordu belki yanmaya sebep olmuyordu artık çok küçük bir kıvılcım çok büyük yangınlara sebep oluyor.” 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu