GündemÖZEL HABER

Bu sorumsuzluk yangına davetiye çıkarıyor!

Ülkenin dört bir yanı alevler boğuşurken, Keşan’da bulunan ormanlık alanlardaki cam şişeler yangınların oluşmasına zemin hazırlıyor. Yasak olmasına rağmen girişlerin yapılığı ormanlık alanlarda sorumsuzca davrananlar, yangına sebep olabilecek atıklarını atmaya devam ediyor.

“Sosyal medyada herkes üzülüyor ama..”

Türkiye’nin güneyi günlerdir yanıyor. Şu ana kadar son bir haftada çıkan 174 yangının 160’ı kontrol altına alınırken 14 yangın ise halen devam ediyor. Alev alev yanmakta olan yangınlara ise her gün yeni birisi daha ekleniyor.
Yemyeşil bitki örtüsü cayır cayır yanarken, gerek sosyal medya gerekse de haber bültenlerin de içler acısı görüntüleri görenlerin yürekleri dağlanmaya devam ediyor. Milyonlarca kişinin sosyal medya paylaşımlarında ise yangınlar karşısında ne kadar üzüldüklerini belirten gönderiler yer alıyor.

“Şehrin içindeki ormanda”

Peki yangın gibi bir gerçek varken, ve insanlar görüntüler karşısında kahrolurken yeşil alan konusunda şanslı olan Keşan ormanlarında son durum ne?
Sorunun cevabını şehir merkezinden çok da uzaklaşmaya gerek olmadan İspat Cami Mahallesi’nde Kocadere Göleti boyunca uzanan Özgün Yapı Sitesi karşısında bulunan ormanlık alanda aldık. Geçtiğimiz hafta yangınların oluşmasının önüne geçilebilmek için girişlerin yasaklandığı ormanda çöp yığınlarının uzandığı ilk göze çarpan oldu.

“Kırık cam şişeleri, sigara izmaritleri her yerde”

Çevreyi kirleten plastik atıkların yanında, özellikle de güneş ışını odaklayıp orman yangını çıkarma potansiyeli olan cam şişeler ve diğer cam kırıkları da görüntülere takıldı. Ormanlık alan içinde şişeler tek tek gözlenirken, nereden geldiği belli olmayan bir çuval dolusu cam şişe de gözlerden kaçmadı.

“Kendiliğinden tutuşabiliyorlar”

Yetkililer tarafından yapılan uyarılarda ise cam şişe ve koyu renk poşetlerin tehlike saçtığı kaydedilirken, ormanda kuru otların üzerlerine bırakılan cam şişeler ve kırılan cam şişeler yangına davetiye çıkardığı, Yüksek ısı ile camın büyüteç görevi görerek güneş ısınlarını odaklaması ile tutuşturucu kaynak görevi gördüğü uyarısı yapıldı. Öte yandan koyu renk poşetler ile kenarda otların üzerinde bırakılan çöp poşetleri de içindeki bazı ürünlerin kendi kendine tutuşabilmesi ile yangın başlatabileceği de söylendi.

“Aşırı sıcaklıklar risk yaratıyor”

Son bir haftadır hava sıcaklıklarının 40 derece üzerinde ölçüldüğü, gün içinde zaman zaman 45 derecelere de çıktığı Keşan’da, aşırı sıcak havalara birlikte her gün yeni bir yangın riski yaratan çevre kirliliğinin yaşandığı ormanlardaki son durumun içler acısı hali görenleri düşündürüyor. Yanan ormanlar karşısında ‘geçmiş olsun’ gönderileri yazılırken, vatandaşların bildikleri kuralları pratikte uygulamaması sonrasında oluşan tehlikenin felakete dönüşmemesi için ise vatandaşların daha duyarlı olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu