Çevre

Çanakkale ve Zonguldak’taki kömürlü termik santraller Edirne’nin havasını kirletiyor!

Çanakkale ve Zonguldak?ta faaliyet gösteren kömürlü termik santrallerden yayılan PM 2.5; İstanbul, Ankara, Eskişehir, Edirne, Balıkesir başta olmak üzere birçok şehre ulaştığı, oluşturulan modellemeler ile tespit edildi.Çanakkale’de bulunan 3 termik santralin yanı sıra, Edirne’ye yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan Zonguldak’ın Çatalağzı bölgesinde kömürle çalışan termik santralin, Edirne’nin havasını kirlettiği bildirildi..

Greenpeace tarafından yayınlanan belgelere göre, Çanakkale ve Zonguldak?ta faaliyet gösteren kömürlü termik santrallerden yayılan partikül maddeler, (PM 2.5) rüzgarla birlikte Düzce, Sakarya, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Edirne, Balıkesir başta olmak üzere birçok şehre ulaşıyor.

Greenpeace, termik santralların yol açtığı hava kirliliğine ilişkin bir simülasyon yayınladı. Simülasyona göre, rüzgarın yön değiştirmesi ile birlikte Trakya?nın yer aldığı bölgedeki illerin havasını olumsuz etkilediği saptandı.

Greenpeace sayfasında “Havada kalmasın” başlığı ile termik santrallara karşı bir imza kampanyası da başlatıldı.

PM 2.5 Nedir?

Vücudun filtre sistemi tarafından süzülerek büyük partiküllerin akciğerlere ulaşması önlenir, ancak özellikle egzoz dumanı gibi petrol yakıtları ile ilişkili olan 2.5 mikrondan ince partiküller filtre sistemini aşabilir.

Toz, polen, küf gibi 10 mikron ve daha küçük parçacıklar PM10 (partiküler madde) olarak ve yanma sonucu oluşan parçacıkları, organik bileşikler gibi 2,5 mikron ve daha küçük parçacıklar ise PM2.5 olarak adlandırılır.

PM2.5 bir insan saç telinin yaklaşık %3?ü büyüklüğündedir ve bir elektron mikroskopu ile tespit edilebilir. Araştırmacılar, ince partiküllerin kan damarlarında birikebileceğini, kalp ve çevresindeki kan damarlarında enflamasyona yol açabileceğini düşünmektedirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu