Haberler

Çamlıca, Bocuk Gecesi’ni bekliyor

Keşan’ın Çamlıca Köyü’nde her yıl yapılan korku karnavalı “Bocuk Gecesi” için artık sadece saatler kaldı. Köydeki meydanda ve korku rotalarındaki düzenlemeler artık son şekillerini alırken, sergilenecek sahne şovları için de son provalar alınmaya devam ediyor.


Bir Balkan geleneği olan Bocuk Gecesi için hazırlayanlar “Çok iyi hazırlandık, korkutacağız” diyerek ziyaretçileri şimdiden uyarmış, yenilince Bocuk’un gelip kötülük yapmayacağına inanılan kabaklar hazırlanmıştı, Çamlıca şimdi de misafirlerini korkutmak üzere köye bekliyor.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bu sene düzenlenecek Bocuk Gecesi’nin Keşan Belediyesi, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, Çamlıca Köyü Muhtarlığı ve köy halkının iş birliğiyle gerçekleşeceğini söyledi. Bocuk Gecesi” etkinliği için bu yıl titiz bir çalışma yapıldığını belirten Helvacıoğlu, “Bunun ‘Cadılar Bayramı’ olarak nitelendirilmemesi için önlemler aldık. Bocuk, bin yıllık bir Balkan geleneğidir. Etkinliğin konseptini geleneğe göre düzenledik.” dedi.


Yılın en soğuk gecesi olarak bilinen gecede düzenlenecek olan Bocuk Gecesi hazırlıkları için konuşan Çamlıca Muhtarlığı Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Tahir Demirel, köyde uzun yıllar dolaşan efsaneleri derleyerek geceye hazırlandıklarını, “Büyüklerimiz tarafından yıllardır Çamlıca mitolojisi anlatılır, bunda da en önemli yeri Bocuk tutardı, kışın en soğuk gecesinde beyazlara bürünmüş bir yaratığın köyde dolaştığı söylenirdi. Biz de onların hayal ettikleri Bocuk’u canlandırdık.” diyerek bu gece için yeni konseptler üzerinde çalıştıklarının bilgisini vermiş, ve misafirleri korku dolu bir gece yaşatmak konusunda da garanti vermişti.
Aynı zamanda 950 nüfusu olan köyde geçen sene 20 binin üzerinde kişi ağırlanırken bu sene bunun iki katı misafir bekleniyor.
Özellikle şehir dışından gelen turların yoğun ilgisini gören gece için otobüsler şimdiden Çamlıca ve Keşan’a gelmeye başladı bile.

Peki bu sene neler olacak?

Bu yılki Bocuk’ta “Korku Sokakları” baş rolü oynayacak, köy gençleri tarafından yaşlıların ve daha önce Bocuk etkinleri yapan yerli halkın hikayelerini dinleyerek vücuda getirdikleri figürler ve heykeller köyün dört bir yanında olacak. Korku rotalarını takip eden misafirleri buralarda adrenalini yüksek anlar bekliyor.
Öte yandan büyük beğeni toplayan sahne performansları Rezidans Sanat Atölyesi tarafından sergilenecek. Çamlıca mitolojisinde yer alan Ölü Gelinler sahne alacak; boğularak, yanarak, kendini asan, ve kara sevdadan ölen gelinlerin hikayelerinin oynanacağı ölü gelinler danslarıyla yaşadıklarını danslarıyla anlatacaklar.
Öte yandan bu sene ilk defa “Ağlayan Bebek” sahnelenecek.
Geçen sene sahneden izleycilere korku dolu anlar yaşatan Kara Nine bu kez de köyün bir başka efsanesi olan “Ağlayan Bebek” için gelecek. Köyde zaman zaman ağlama sesleri ile belirdiğine inanılan ağlayan bebek Kara Nine tarafından kaçırılmaya ve karanlık ordusuna katılmaya çalışılacak.
Sonrasında DJ CK Brothers ve Oğuz Berkay Fidan sahne alacak gecenin sunuculuğunu ise korku filmleri ile de tanınan Ergin Kılıkçıer yapacak.
Gece ateş başında danslar, alternatif sahne ve ışık şovları ile gecenin geç saatlerine kadar devam edecek.
Ev korkutmaları ile devam edecek gecede, gruplar halince toplanmış kalabalık yine evlerin pencerelerine tırmanıp ev sakinlerini korkutmaya çalışacak, yaptıkları kabak tatlılarını kendilerinden isteyecek.Bir diğer önemli olan konu ise giriş ve çıkışlar

Köy girişlerinde ise bu sene sorun yaşanmaması için geliş ve gidiş olarak iki yol belirlendi.
Geliş yolu Bahçeköy’ü takip eden hat üzerinden gelecek, çıkış yolu ise Çamlıca-Mahmut Köy arasında bulunan ve Bocuk Gecesi için tekrar düzenlenen yoldan yapılacak. Böylelikle daha önceki yıllarda yaşanan araç yoğunluğunun önüne geçilmesi planlanıyor.

“Hava açık, erken gelin”

18 Ocak gecesi için meteoroloji verilerini de yakından takip ettiklerini belirten Demirel, havanın açık olacağını da söylerken, konukların köy trafik sorunu yaşamamaları için erkenden gelmelerini tavsiye ederek röportajı su şekilde sonlandırdı. “Misafirlerimizi uyarıyoruz. Çok iyi hazırlandık. Korkutacağız”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu