Genel

Çalan sirenler depremi haber verdi! Tatbikat başarıyla yönetildi

Keşan Belediyesi ile Trakya Üniversitesi arasında deprem ve afetlere karşı işbirliği konusunda hazırlanan protokol gereği ilk olarak bir tatbikat düzenlendi. Keşan’da bu zamana kadar yapılmış en kapsamlı tatbikat olarak aktarılan tatbikata; Edirne İl AFAD Müdürlüğü, UMKE ekipleri, Keşan İtfaiye Müdürlüğü ile birlikte KEDAK ve Turkuaz arama kurtarma ekipler katıldı. Tatbikat gerçeğini aratmadı.

Yusuf Çapraz Uygulamalı Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen deprem tatbikatını Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Kültür ve Spor Daire Başkanı Burak İşçimen de izledi.

Öğrencilere deprem öncesi ve deprem anında neler yapmaları ile ilgili olarak bir seminer verildi.
Saat 10.00 sıralarında depremi haber veren sirenlerin çalınması ve megafonlardan anons edilmesi üzerine tatbikat başladı. Senaryo gereği o sırada sınıflarında bulunan öğrenciler, depremin başlaması ile birlikte çök-kapan-tutun uygulaması ile birlikte sıralarında siper aldı. Sarsıntı geçtikten sonra bina sorumlusu rektörlük ve 112 çağrı merkezini arayarak bilgi verdi ve bölgeye ekipler sevk edildi. Binada anons yapılarak tahliyelerin başlaması ile birlikte öğrenciler güvenli bir şekilde toplanma alanına çıkarıldı.


Bu sırada binanın zemin katında bulunan kazan dairesinde yaşanan patlama sonucu çıkan yangında kazan dairesi sorumlusu itfaiye ekipleri tarafından dışarı çıkarılıp tedavi altına alındı. Binanın üst katlarında mahsur kalan öğrenciler ise yıkılan merdivenlerin kullanılamaması sebebiyle itfaiye merdiveni ile tahliye edildi, aynı zamanda içerdeki yaralılar üst katlara çekilen ipler ve kızaklar ile kurtarıldı.AFAD, 112, KEDAK, UMKE, Turkuaz Arama Kurtarma Ekibi’nin çalışmaları ile bina dışına tahliye edilen yaralılar alandaki ilk müdahaleleri tamamlandıktan sonra hastaneye sevk edildi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, yapılan protokol gereği ilk olarak Yusuf Çapraz Uygulamalı Meslek Yüksekokulu’nda deprem tatbikatı gerçekleştirildiğini belirterek “Doğal afetlere ve depreme karşı alınacak tedbirler konusunda tatbikatlar önümüzdeki süreçte de devam edecek. Keşan çapında ilk defa bu kadar geniş bir tatbikat gerçekleştirildi. Deprem değil tedbirsizlik öldürür şiarı ile Başta Trakya Üniversitesi ,AFAD, KEDAK, UMKE, Turkuaz Arama Kurtarma ekibi, 112 ekibimiz ve Keşan Belediyesi İtfaiyesinin katılımı ile gerçekleşen tatbikat başarıya ulaştı. İlçemizde en az 200-300 gönüllü kurtarıcı olarak gerekli kurumları Keşan’da oluşturmaya çalışıyoruz. Belediyemiz ve Trakya Üniversite organizasyonunda gerçekleşen bu tatbikatta emeği geçen tüm kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Afet bölgesindeyiz, deprem geliyor her türlü tedbiri almalıyız. Keşan da da bütün kurum ve kuruluşlarla Keşan’da gerekeni yapmalıyız. Bu hazırlığın da ilk provasını bu tatbikatla yaptık. ” dedi.

Daha sonra konuşan İşçimen de Trakya Üniversitesi ile Keşan Belediyesi arasında yapılan protokol gereği ilk kez gerçekleşen deprem tatbikatı nedeniyle başta Keşan Belediyesi olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederek “Üniversitemize bağlı tüm yerleşkelerimizde bu tür tatbikatlara ve eğitimlere devam edeceğiz. Öğrencilerimiz canı bizlere emanet, onların bir deprem ve afet anında neler yapabileceklerini, nasıl davranmaları gerektiğini anlatıp, uygulamalı tatbikatlarımıza da Keşan Belediyesi ile ortak olarak devam ede4ceğiz” şeklinde konuştu.

Öğrencilere daha sonra çıkan yangınlara müdahale konusunda nasıl hareket edeceklerine dair yangın söndürme tüpleri ile birlikte teorik ve pratik eğitimler verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu