Haberler

Çakmak, Ramazan ayına kadar açık olacak restoran işletmeleri hakkında bilgi verdi

Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan yeni kısıtlama tedbirleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Yeniden açılan işletmelerin, hangi saatlerde açılıp kapanacağını duyuran Çakmak, esnafa HES kodu çağrısı yaptı.

Çalışma saatleri nasıl olacak?

İşletmelerin yeniden %50 kapasiteyle yeniden açılacağını belirten Çakmak, “Bilim kurulu toplantısı sonrası Cumhurbaşkanımız 1 yıldan beri kapalı olan işletmelerimiz için kısa bir dönem içinde olsa müjdeli bir haber verdi. Keşan’da lokanta, kahvehane, internet salonları, halı sahalar, birahane ve barlarımız gibi odamıza kayıtlı tüm işletmelerimiz kısıtlı da olsa kapalı günler geçirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız verdiği haberde; 30 Mart 2021 tarihi itibariyle, 07.00-19.00 saatleri arası tüm işletmelerimiz maske, mesafe, hijyen kurallarına uymak şartıyla gelen müşterilere ateş ölçer ve HES kodu kurallarını uygulayarak müşteri kabulüne başladı. Esnaflarımız %50 kapasite ve masalarda en fazla iki kişi çapraz oturmak şartıyla hizmet verecek. Bu serbestlik Ramazan Ayı’na kadar devam edecek. İşletmeler akşam saat 19.00’dan sonra müşteri kabul etmeyecek. 19.00-21.00 saatleri arasında gel-al servisi uygulanacak. Saat 21.00’dan sonra online ve telefon ile evlere paket servisi yapılabilecek. Esnaflarımızdan ricamız, alınan kurallara herkes uysun. Ne kadar gayret gösterirsek Keşan’ımız için esnaflarımız için sağlığımız için güzel olacaktır. Yazın yaklaştığı bu günlerde mavi renge geçmemiz Keşan için çok önemlidir. Bundan ötürü de, tüm halkımızın ve esnafımızın kurallara uymasını bekliyoruz.” dedi.


“İşletmeler, HES kodu uygulamalı”

Esnaflara uyarılarda bulunan Hüseyin Çakmak sözlerine şöyle devam etti: “Çay ocaklarından ricamız hizmetlerini karton bardakla versinler ve içeriye müşteri kabul etmesinler. Kır lokantalarımız da hem kapalı hem de açık alanlar %50 kapasite ile hizmet vermeye devam edecekler. Bundan sonra halkımıza ve esnaflarımıza bu zamanı iyi değerlendirmek ve kendi lehimize çevirmek için iş düşüyor. Önümüzdeki hafta 3-4 Mayıs 2021 tarihilerinden öncede düğün ve nikâh için salon tutan kişiler için yasak yok. Vatandaşlarımız kanunun belirlediği sayılar içerisinde cemiyetlerini yapabileceklerdir. Yine hafta sonu yasaklarımız cuma günü saat 21.00 başlayıp, pazartesi saat 05.00’e kadar devam edecek. Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağı saatlerinde paket servis yapan işletmelerimiz 10.00-20.00 saatleri arasında hizmet verebilecekler. Herkesin sokağa çıkma yasağı kuralına uymalarını bekliyoruz. Yazın yaklaştığı bugünlerde belki zor olacak ama kendi geleceğimiz için sokağa çıkma yasağına uymalıyız. Kimse gevşemesin, maske mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. İşletmelerimiz HES kodu uygulamasını mutlaka uygulamalılar. Bu önlemler bizim kendi geleceğimiz için son derece önemlidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu