GündemSiyaset

Çakırlar’dan Aksal’a “Saros babanızın malı mı?”

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Danişment tesislerinin devri hakkında geçtiğimiz gün açıklamalarda bulunan AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’ın sözlerine tepki gösterdi. Aksal’a “Niyetimiz Danişment’i birilerine vermek olsaydı, hazine üzerinden istediğimiz insanlara verirdik” açıklamaları üzerinden yüklenen Çakırlar, “Saros sizlerin babanızın malı mı?” diyerek cevap verdi.

Geçtiğimiz gün Keşanlı muhtarlar ile bir araya gelen TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal mevkidaşları CHPli Okan Gaytancıoğlu ve İYİ Parti’li Orhan Çakırlar’ın Danişment tesisleri çıkışlarına cevap vermişti.
Eleştirilere yönelik açıklamalarda bulunan Aksal, söz konusu arazinin İl Özel İdaresi’ne devredilmesi için “Eğer bizim niyetimiz Danişment’i birilerine vermek olsaydı, hazineden alıp CHP ve İYİ Parti’nin çoğunlukta olduğu İl Özel İdaresi’ne vermezdik. Direk hazine üzerinden istediğimiz insanlara verirdik. Veremez miydik? Çok rahat verirdik” demişti.

AK Parti ve MHP reddetti

Fatma Aksal’ın bu sözlerine İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar’dan tepki geldi. Yazılı açıklama yayınlayan Çakırlar, Saros Körfezinin karşı karşıya kaldığı risklerin tespiti ile ranta ve doğanın korunmasına karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi konusundaki Meclis araştırma önergenin AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildiğini hatırlatarak, “İlerleyen süreçte Edirne Milletvekili Fatma Aksal araştırma önergemizde bahsettiğimiz, Danişment sahilinin satışı ile ilgili olarak çekincelerimizi görmezden gelerek samimiyet çerçevesinde işler yaptıklarını belirtmiştir.” dedi.

“Abdestinizden şüpheniz mi var?”

Çakırlar, açıklamasının devamında şu ifaleri kullandı: “Edirne’nin Enez ilçesine bağlı Vakıf Köyü sahilinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne ait 180 bin metrekarelik alan üzerinde bulunan turizm tesisi, Gökçetepe Tabiat Parkı’ndaki yerler ve bir çok taşınmaz bahse konu vakfa peşkeş çekilmişken hangi samimiyetten bahsediyorsunuz? Madem samimiyetten bahsediyorsunuz, niçin araştırma önergemize red oyu kullandınız, abdestinizden şüpheniz mi var?”

“Rahatlıkla peşkeş çektiklerini ve çekebileceklerini ifade eder hale geldiler”

Aksal’ın sözlerine de değinen Orhan Çakırlar, açıklamasının devamında, “Fatma Hanım, konuşmasının bir bölümünde ; ‘’eğer bizim niyetimiz Danişment’teki alanı birilerine vermek olsaydı, ilgili alanı hazineden alıp çoğunlukta olduğunuz il özel idaresine vermez, Hazine üzerinden istediğimize verirdik’’. Demiştir Saros sizlerin babanızın malı mı? Tekrar ediyorum bu önergenin araştırılması için neden olumlu olmadınız? Kendi ağızlarıyla Hazine üzerindeki taşınmazların ne kadar rahatlıkla peşkeş çektiklerini ve çekebileceklerini ifade eder hale geldiler. Hazineyi ganimet gibi gören bir zihniyetin samimiyetine elbette ki inanmayacağız.” diyerek Aksal’a yüklendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu