Genel

Çakır, “Zam korkusu rafları boşalttı”

Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, Ukrayna-Rusya savaşı sonrasında başta akaryakıt fiyatları olmak üzere bir çok kalemde meydana gelen fiyat artışları hakkında konuştu. “Rusya-Ukrayna savaşında zam bombaları üzerimize yağıyor.” diyen Çakır, ekonomik bir savaş verildiğini söyledi.

“Zam korkusu rafları boşalttı”

Geçtiğimi günlerde marketlerde yaşanan sıvıyağ zammı korkusu kuyruklarına değinerek gelinen son durumu anlatan Mustafa Çakır, “Zam korkusu rafları boşalttı.” diyerek şu ifadeleri kullandı: “Gıdada artan fahiş fiyatların yanı sıra Rusya-Ukrayna çatışması ile ithalatın durma noktasına gelmesi paniğe sebep oldu. Zam gelecek endişesi ile marketlere koşan vatandaşlar birçok ürünün raflarını boşalttı. Başta ayçiçeği olmak üzere bazı ürünler yoka düştü, temel gıda maddelerinin başında makarna un ve yağda gereğinden fazla satış yapıldı. Zincir marketler yine piyasayı hareketlendirdi, çoğu yağları raflardan çekerek sıkıntı yarattı görünmüş daha sonraki alışverişlerde herkese 1 adet yağ tenekesi satışı yapıldığı gözlendi.” Zam haberinin piyasada büyük olumsuzluklar yarattığını ifade eden Çakır, “Küçük esnaf maalesef sattığı bir teneke yağı bir daha yerine koyamayacak; çünkü yine zamlı alacak veya hiç alamayacak. Eriyen giden sermayesi olacak. Burada vatandaşlarımızın suçu da var. Şehirde yağ turu başlattılar.” dedi.

“Telaş etmeye gerek yok, herkes ihtiyacı kadar yağ alsın”

Karadeniz’in diğer ucundaki savaştan, bölge ülkesi olarak en çok Türkiye’nin etkilendiğine vurgu yapan Mustafa Çakır, “Rusya ve Ukrayna savaşıyor biz de ekonomik savaşı veriyoruz. Zarar gören esnaf ve hakkımızdır. Lütfen duyarlı olalım halkımız bilinçli olsun. Tarım Bakanlığımız açıklamada bulunarak gerekli tedbirler alınmıştır diyerek ülkemizde yeterli stoklarının olduğundan bahsetti. Onun için hiç telaş etmeye gerek yok, herkes ihtiyacı kadar yağ alsın ilkeli davransın; aksi halde yağ satışlarımızda malların fiyatlarını kendimiz arttırıyoruz. Piyasada kriz oluşuyor, zam yağmuru fırtınaya dönüşüyor, iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artıyor; vatandaşımız ve esnafımız çok mağdur kalıyor. Esnaf sattığını bir daha yerine koyamıyor, koli ile mal alamıyor artık. Adet ile raflarına diziyor!” derken, akaryakıt fiyatlarını işaret ederek, “Burada ardı arkası kesilmeyen akaryakıt zammı faktörü var. Benzin ve motorin fiyatı arttıkça yağın un şeker süt ve gıda maddeleri rekora gidiyor. Vatandaş esnafa alışverişe gelmeye korkuyor. Gidenlere ya veresiye alacak ya da kilo ile değil. Bazı ürünlerde ise esnaf ile vatandaşın fiyat konusunda aralarında sorun yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

“Rusya-Ukrayna savaşında zam bombaları üzerimize yağıyor”


Son olarak, gelen zamlardan ötürü esnaf ve tüketicinin karşı karşıya geldiğini dile getiren Mustafa Çakır, şöyle konuştu: “Art ardına gelen zamlar esnaf ve vatandaşımızı birbirine düşürüyor Dar gelirli bıraktın orta halli vatandaş dahil zamlardan çıldırmak üzere. Rusya-Ukrayna savaşında zam bombaları üzerimize yağıyor. Lütfen sağduyulu olalım bilinçli alışveriş yapalım panik yaratmayalım. Piyasayı karartmayalım bütçemizi cezalandırmayalım; yoksa mutfağın yangınını hiç söndüremeyiz. Ayçiçek yağında da dışa bağımlılığı kaldıralım çiftçimizi destekleyelim. Unutmayalım ki çiftçi üretimin en önemli faktördür ve yaşadığımız hayatın olmazsa olmazıdır”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu