Genel

Çakır: “Yerli mali haftasına artık yerli zam haftası denmeye başlandı”

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkanvekili Mustafa Çakır sürekli olarak yükselen fiyatlar ve git gide azalan hayat standartlarına karşı konuştu. “Yerli mali haftasına artık yerli zam haftası denmeye başlandı” diyen Çakır, tüketici-esnaf ilişkisine dikkat çekerek, “Esnaf, müşterilerinden poşet parası değil onların sevgisini alır” dedi.

“Tüketici yemiyor, esnaf satamıyor”

Türkiye’de yaklaşan gene seçimlerin atmosferinde gündemin oy oranlarına ve anketlere döndüğüne vurgu yaparak sözlerine başlayan Mustafa Çakır, asıl önemli olanın halen devam etmekte olan hayat standartlarındaki şiddetli düşüş olduğunu ve bunun da halen devam etmekte olduğunu söyledi. “Seçim seçim diyorsunuz geçim derdinden haberiniz var mı?” diyen Çakır, “Esnaf ve tüketici bunları soruyor herkesi bir seçim telaşı sarmış; ama esnaf ve tüketici hayatının en sıkıntılı dönemini geçiriyor. Belki de bu kadar hiç zorlanmamıştır. Alım gücü yerinde sayıyor, vatandaş çarşı pazar da alış veriş yapmaya korkar oldu, meyve ve sebzeyi özledi. Yemiyor, esnaf satamıyor. Kış meyveleri geçen yıllara göre daha fazla zamlandı. hastalanmanın bile artık çok pahalı olduğu bir ortamı tüketici ve esnaf hissediyor. Masraflar aldı başını gidiyor.” diye konuştu.

“Yerli mali haftasına artık yerli zam haftası denmeye başlandı”

Ekonomik çıkmaz karşısında esnafın çaresiz kaldığını söyleyen Mustafa Çakır, “Yerli mali haftasına artık yerli zam haftası denmeye başlandı. Fiyatlardaki artış öyle bir hal aldı ki, artık ucuz mu pahalı mı algısını bozuldu. Esnaf harçla borçla kredi kartıyla çekle senetle raflarına mal alıyor ama satamıyor çünkü cüzdanlar boş. Doğalgaz ve elektrik faturası kabusu yeniden başladı. Kış mevsimi hissediliyor. Şu da bir gerçek artık tüketici tavrını değiştirdi. Sepete giren ürün çeşidi azaldı, tüketici davranışlarını değiştirdi. Bir malı alırken iki kere düşünmeye başladı. Zeytin ve peynir soframızın baş tacı fiyatları üç basamaklı rakamlara erişti” dedi.

“Esnaf, müşterilerinden poşet parası değil onların sevgisini alır”

Hayatın bir mücadele olduğuna ve bu mücadele içinde esnaf ve tüketici arasındaki öneme vurgu yapan Çakır, sözlerinin sonunda şu ifadeleri kullandı: “Bu mücadelede tüketici yine esnafın yanında olmalı esnaf iyi günde kötü günde hep onun yanındadır. Müşterilerinden poşet parası değil onların sevgisini alır. Buradan sigara şirketlerine sesleniyoruz vicdanlarınız mı üzüldü 1 tl fiyat düşürdünüz yaptığınız zamlardan indirime gittiniz? Aynı şekilde alkol satıcılarına ve büyük gıda firmalarına sesleniyoruz. Lütfen orantısız zam yapmayın fiyatlarınızı sabitleyin. Sabitleyin ki tüketici ve esnaf sizlere destek versin ekonomimize hayat gelsin. Her şeyi devletimizden beklemeyin bu memleket hepimizin.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu