BölgeHaberlerTrafikUlaşımYaşam

Buzlanma nedeniyle yoldan çıkan kamyonun sürücüsü uyardı: “Dikkatli olun!”

Edirne’de buzlanma nedeniyle yoldan çıkarak tarlaya giren kamyonun sürücüsü, diğer sürücüleri dikkatli olmaları yönünde uyardı.

Edirne’den yüklediği ev eşyasını Kırklareli’ne götürmek için yola çıkan Hakan Yalın‘ın kullandığı 16 F 8267 plakalı kamyon, Havsa ilçesine bağlı Hasköy köyü yakınlarında yoldaki buzlanma nedeniyle kaydı.

Sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kamyon tarlaya girdi.

Toprağa batan aracını kendi imkanlarıyla çıkaramayan Yalın, durumu polise bildirdi.

Olay yerine gelen ekipler Edirne-Kırklareli D20 karayolunu trafiğe kapattı, ancak yolda yoğunluk olmaması için araçların geçişine zaman zaman izin verildi.

Kamyon, vinç yardımıyla bulunduğu yerden yaklaşık 1 saatlik çalışmayla çıkarıldı.

Yalın, soğuk hava nedeniyle yollarda gizli buzlanma olduğunu söyledi.

Kış lastiği olmasına rağmen aracının bir anda kayarak yoldan çıktığını belirten Yalın, sürücülerin kış aylarında çok dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

EGM de sürücüleri gizli buzlanma konusunda sık sık uyarıyor

Zaman zaman yapılan açıklama ve sosyal medya paylaşımlarında, trafikte büyük tehlikelere neden olan gizli buzlanmaya dikkat çeken Emniyet yetkilileri; “Yollardaki bazı kritik noktalarda görülen gizli buzlanma kazalara davetiye çıkarıyor” uyarısında bulunuyor.

Gizli buzlanma nasıl anlaşılır?

Gizli buzlanma ile ıslak zemin arasında çok ince fark olmasından ötürü buzlanma olduğunu anlamak oldukça güçtür. Trafik işaret ve işaretçilerinin olmadığı yollar da sürücünün buzlanmayı fark etmesi tamamen sürücü hissiyatlarına bağlıdır. Eğer seyir halinde iken direksiyon hakimiyetinde aksamalar oluyor hafif kontrol sorunları yaşıyorsanız hızınızı düşürmede kesinlikle fayda vardır.

Gizli buzlanmayı anlamanın diğer yollarından biri de camdaki suyu ve silecekleri kontrol etmektir. Eğer silecekleri çalışmıyor ise bu gizli buzlanmanın habercisi olabilir. Sabahın çok erken vakitleri ile gece saatleri gizli buzlanmanın en yoğun olduğu zamanlar olduğu için bu saatlerde yola çıkacak sürücülerin araba motorlarını çalıştırmadan evvel sileceklerini kontrol ederek gizli buzlanmanın olup olmadığını bir nebze de olsa anlayabilirler.

Gizli Buzlanmanın olduğu yollarda sorunsuzca yola devam edebilmek için yapılacak en doğru şey yolda sakin ilerlemektir. Sert manevralarla yapılan fren ve direksiyon hareketleri aracın kayıp savrulmasına neden olabilir. Buzlu havalar için sürücüler gaz tepkilerini yumuşatmalı, patinaj düşüklüğüne sebep olabilecek yerlerde 2. ya da 3. viteslerle kalkışlar yapıp, takip mesafelerine dikkat etmeliler.
Yavaşlamalar için motor frenini kullanan sürücüler yolda daha sorunsuz ilerlerler. Mevsime uygun lastik kullanımı ve kar zinciri hem önden hem de yandan kayma durumlarına karşı oldukça güven sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu