Haberler

Bu gece kalkılacak ilk sahur ile Ramazan başlıyor

Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, yaklaşan Ramazan Ayı ve Ramazan Ayı boyunca uygulanacak olan faaliyetler konusunda bilgilendirmelerde bulundu. “Bu sene mübarek Ramazan ayına hüzünlü olarak giriyoruz. Çünkü ilk defa Ramazan ayında daha önceki yıllarda yaşadığımız teravih namazları artık Bütün dünyayı etkileyen Korona virüs salgın hastalığı dolayısıyla olmuyor.” şeklinde konuşan Yiğit, Keşan İlçe Müftülüğü olarak sosyal medyadan canlı yayınlarla sıkça buluşacaklarını söyledi.

Ramazan ayı ile ilgili düzenlemelerin alındığını belirten Mehmet Yiğit, “Mübarek Ramazan ayı artık geldi, inşallah Perşembe günü akşam yani 23 Nisan akşamı Allah nasip ederse ilk sahurumuza kalkacağız ve 24 Nisan Cuma günü orucumuzu tutmaya başlayacağız. Devletimizin tüm kurumları Türkiye’de kendine göre tedbirler aldı en üst makamı olan Din İşleri Yüksek kurulu, oruçla ilgili kararlar aldı.” diyerek uygulamaları şu şekilde anlattı:

“Ramazan ertelenemez”

Ramazan ayında sağlıklı olan her müminin oruç tutması Allahü Teala’nın emriyle Bakara Suresi 183. ve 185. ayetlerinde farz kılınmıştır. Bu ibadetin topyekün ertelenmesi mümkün değildir, yani Ramazan ayı ertelenemez. Alanında uzmanlarından alınan bilgilere göre sağlıklı bireylerin oruç tutmaları hastalığın yayılması bakımından özel risk oluşturmamaktadır. Ayrıca oruç tutmanın bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğine dair kanıta dayalı Tıp bir tespit bulunmazken aksine oruç tutmanın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler meydana getirdiğine ilişkin bilimsel yayınlar mevcuttur. Diyanet İşleri başkanlığımız Bu fetvayı yayınlarken aynı zamanda doktorlarımız da değerli bilim adamlarından faydalanıyor çünkü kendi kafasına göre bir hareket etmiyor.

“Oruç vücut direncini yükseltiyor”

Oruç tutan, bir çok faydasını görüyor toksinler ve yağlar eriyor bilim adamlarınca da bu ispatlanmış vaziyette. Oruç vücut direncini yükseltiyor. Çünkü akşamdan kişi İmsak vaktinde sahura kalkınca niyet edecek, o gün akşama kadar herhangi bir yeme içme, cinsi arzular gibi durumlardan uzak tutarak kendisini, sıkıntı hissetmiyor. Akşam iftar vakti de orucunu açtığı zaman çok rahatlamış hissediyor kişi.

Muhtaç olan, fakir olan, aç kalan insanların ne zor şartlar geçirdiklerini oruç tutan kişi de aç kalarak anlamış oluyor bu şekilde. Bakın, şu anda bütün dünyamızı saran bu kovid – 19 salgın hastalığı aslında insan ona bir ders veriyor.

Kimler oruç tutabilir?


Ramazan orucunu belli şartlara bağlı olarak kazayı bırakma konusunda bazı ruhsatlar da tanınmıştır. kur’an-ı Kerim’de Ramazan orucunu tutmamayı mübah kılan temel maddelerden birisi olan hastalık halinde orucun daha sonra kaza edilmesine izin verilmiştir veya hiç tutamayacaksa kişi fidye verebilir. Emzikli anneler veya hamile kadınlar onları da oruç tutmazlar çocuğuna zarar gelmesin diye veya bir takım hastalıklar taşıyanlar da oruç tutmazlar. Korona virüs pozitif teşhisi konulmuş olup doktoru tarafından oruç tutulması sakıncalı görülenler olabilir; ancak sağlıklı bireylerin Ramazan orucu tutması vücut direncini arttırıyor bu konuda yapılan araştırmalar var. Oruç tuttuğu takdirde hastalığı daha ağır geçireceği doktorlarca belirtilenler oruç tutamayacak derecede yaşlı olanlar Oruç tutmaya engel hastalığı bulunanlar ve oruç tutmaları halinde hem sağlıklarını bozulmasından hem de sağlık hizmetlerinin atılmasından endişe eden sağlık çalışanları bunlar mazeret durumlarına girdiği için oruç tutmayabilrler.

Bu sene fitre 27 TL

Hiçbir şekilde kaza oruçlarını tutmaya el vermeyenlerin tutamadıkları her bir gün için fakirlere bir Oruç fidyesi vermeleri gerekir. Bu sene Diyanet İşleri, fitre miktarını 27 TL olarak açıkladı. Aya çarpınca, 810 TL çıkıyor. Kişi isterse daha fazla verir, bu kişilerin gelir miktarına göre değişebilir.
Zekatlarını dileyenler İlçe Müftülüğümüze verebilirler mahallelerde görev yapan hocalarımıza verebilirler makbuzları veriyoruz ve fakir vatandaşlarımıza ihtiyaç sahibi olan kardeşlerimize sahada çalışan ve hali hazırda şu anda yine çalışmaya devam eden Vefa sosyal destek gruplarını aktif olarak görev alan din görevlisi hocalarımızdan beraber bu kardeşlerimize ulaşıyoruz.

“Sosyal medya kanallarını kullanacağız”

Ramazan ayında teravih namazları kılabiliriz ibadetlerimizi evlerimizde kılabiliriz evlerimizi mescit yapacağız biz bu sene. Bizler de İl Ve İlçe Müftülüğü olarak Facebook sayfalarımızda mukabele yayınlayacağız İnşallah programlar yapacağız sosyal medyaya biraz daha fazla kullanacağız bu mübarek ramazan ayı bunu gerektiriyor. Çünkü insanlar evlerinde olduğu için herkesin elinde cep telefonu var ve herkes sosyal medyayı takip ediyor. Biz de dinimizin bu güzel bilgilerini insanlarımıza aktarmak için sosyal medya kanallarını kullanacağız.

“Korona virüs bize ders veriyor”


Dünyada görülmekte olan Covid – 19 aslında bize bir ders veriyor. Allah-ü Teala’nın gücünü kuvvetini kudretini hatırlatıyor bize. Sen ne kadar Güçlü kuvvetli kudretli olursan ol görünmeyen varlık geliyor ve uçak gemilerini ve füzeleri dahi etkisiz hale getiriyor. Yani insanoğlu bu dünyada ne kadar aciz bir varlık olduğunu görüyor. O yüzden büyüklenmeye gerek yok. Kibirlenmeye gerek yok; ama hepimiz tedbirli olmamız lazım. Daima bu hastalıktan salgın hastalıktan kurtulmak için de tedbir almamız lazım. Tekrar kucaklaşacağız tekrar camimiz açılacağı günler gelecek, tekrar cemaati ile buluşacağız. İnşallah bu günler çok uzun sürmez hep beraber Ramazan ayı Dolayısıyla dua ederiz. Çünkü Ramazan aynı zamanda rahmettir, berekettir, duadır. Bu duanın kabul olduğu iklim Ramazan iklimidir.

Hepinizin Ramazan’ı şerifiniz gönülden tebrik ediyorum”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Konya Web Tasarım Keşan Web Tasarım Sigara Bırakma Merkezi Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Gluten Diyeti Nasıl Yapılır Dijital Pazarlama Teknikleri Dijital Reklam Ajansı Blikkenslager Keşan Gelinlik
Kapalı