Haberler

BOTAŞ ziyaretine giden Keşan heyeti, FSRU ihalesini biliyor muydu?

Bölgede büyük tartışmalara neden olan ve Sazlıdere’de yapılması planlanan Saros FSRU Terminali ve Kara Bağlantı Hattı Projesi‘nin ihalesi 6 Temmuz 2020’de askıya çıktı.

https://www.botas.gov.tr/Icerik/saros-fsru-terminali-ve-kara-b/266

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun 23 Haziran 2020 tarihinde Keşan FM’de katıldığı radyo programında, FSRU konusunda bölgede ortaya çıkan karşı tepkilere dair yorumunda, “4 kişi milleti galeyana getirip, arkasına alarak bir şey olmuş gibi yangına körükle gidilmez. Böyle tepki olmaz. Bu konuda kimse bir şey bilmiyor.” ifadeleri, kamuoyunda “talihsiz sözler” olarak değerlendirilmiş ve bunun devamında bazı gelişmeler yaşanmıştı.
Konuya dair; Keşan Kent Konseyi’nden, Saros Gönüllüleri Dayanışması Platformundan ve siyasilerden tepkiler kamuoyuna yansıdı.
Bu gelişmelerin ardından Helvacıoğlu‘nun daveti ile; AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP İlçe Başkanı Recep Pekcan, MHP Keşan İlçe Başkan Yardımcısı Nejdet Çabuk, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, AK Parti Belediye Meclis Üyesi Nehir Gergin, ESTAB Başkanı ve CHP Belediye Meclisi Üyesi Süleyman Gürsel Paçaman, MHP Belediye Meclis Üyesi Barbaros Tokgöz, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Zafer Topçu, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Kaymaz, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Çakmak, Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik ve Sazlıdere Köyü Muhtarı Mehmet Özdemir‘den oluşan bir heyet, 10 Temmuz 2020 Cuma günü BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG tesislerinde temaslarda bulundu, Saros FSRU konusunda bilgi aldı.

Bu ziyaretin ardından, kamuoyuna yapılacak ortak bir açıklama beklenirken, açıklamalar ayrı ayrı gelmeye başladı.
İlk açıklamayı Keşan Kent Konseyi yaptı. Daha sonra Keşan Ticaret ve Sanayi Odası, ardından CHP Keşan İlçe Yönetimi ve son olarak da İYİ Parti Keşan İlçe Yönetimi ziyareti değerlendirdi ve görüşlerini aktardı.
Bu süreçte Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu sessiz kaldı.
AK Parti Keşan İlçe Yönetimi de aynı şekilde sessizliğini korudu.
MHP Keşan İlçe Başkanlığı, Keşan Ticaret Borsası, ESTAB, Keşan Lokantacı Kahveci ve Otelciler Esnaf Odası, Keşan Muhtarlar Derneği ve Sazlıdere Köyü Muhtarı da, konuya dair görüş açıklamadı.

Keşan heyetinin ihaleden haberi var mıydı?

BOTAŞ’ın sitesinden yapılan ihale duyurusunda son başvuru tarihi 5 Ağustos 2020 olarak belirtiliyor. İhaleye çıkış tarihi ise 6 Temmuz 2020.

Keşan heyeti, 10 Temmuz 2020 tarihinde, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu önderliğinde Marmara Ereğlisi BOTAŞ ziyaretini gerçekleştiriyor.
Bu gelişmeleri yakından takip eden vatandaşlar, şu soruların cevabını merak ettiklerini belirtiyor:
* “FSRU konusunda kimse bir şey bilmiyor” diyen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ziyaretin ardından neden açıklama yapmadı ve bugüne kadar konuya dair görüşünü neden net olarak ifade etmedi?
* Sayın Helvacıoğlu, BOTAŞ ziyaretine gidildiğinde, ihaleden haberdar mıydı?
* AK Parti Keşan İlçe Başkanının da söz konusu ihaleden haberi var mıydı?
* CHP Keşan İlçe Yönetimi, İYİ Parti Keşan İlçe Yönetimi, MHP Keşan İlçe Yönetimi, KTSO ve KTB, Keşan Kent Konseyi bu ihaleden haberdar mıydı?
Özetle; bu ihaleden kimlerin haberi vardı ve neden sessiz kalındı?

Buradan döner mi?

Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Keşan’ın sahil köylerinde yaşayanlar; Saros’un deniz altı özellikleri, bölgenin coğrafi konumu, turizm bölgesi olması, şimdiye kadar sanayiden uzak kalması gibi faktörleri değerlendirerek, bugüne kadar gösterilen çabanın boşuna mı gittiğini sordu ve şunları ifade etti;
“Biz Saros’a sevdalılar, bu duruma çok üzüldük. Evet vazgeçmiyoruz. İtirazlarımızı sürdüreceğiz, korumak için mücadeleye devam edeceğiz. Ancak; beklediğimiz samimiyeti bizleri yönetenlerde göremiyoruz. Buradan döner mi, bilmiyoruz. ‘Demek ki boşuna kürek çekmişiz!’ de demek istemiyoruz. Yaşadığımız çevreyi korumak hepimizin görevi iken; ne yazık ki göz göre yapılan bu katliam karşısında çaresiz kalıyoruz. Türlü vaatlerle yönetime talip olanlara, geleceğe borcu olanlara sözümüzdür; bu vebal size yeter!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu