Haberler

Birbiri ardına sıralanmış bu cisimler UFO mu?

Dün akşam saatlerinde gökyüzünde görülen bir dizi sıralı ışık, vatandaşlar arasında paniğe sebep oldu. Yaklaşık 4 dakika kadar geçişini tren vagonları gibi havada sürdüren cisimleri gören vatandaşlar ne gördüklerini anlamlandırmaya çalıştı.

Dün akşam saat 21.35 sıralarında kuzeybatıdan gelip, güneydoğu yönüne seyreden bir süre Keşan semalarında bir tren halinde ilerleyen ışıklar vatandaşların yoğun ilgisine konu oldu.  Güney Afrikalı girişimci ve Tesla Motors uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in CEO’su, Elon Musk’ın şirketi SpaceX firmasına ait Starlink internet uydu ağının parçası olan uydu takımının geçişi havanda adeta görsel bir şölen oluşturdu.

Starlink nedir?

SpaceX üretimi Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden fırlatılan Starlink internet uydu ağının 6’ncı halkası 60 uydu, SpaceX, Starlink projesi kapsamında daha önce 60’ar uydudan oluşan 5 parti halinde toplam 300 uydudan oluşuyor.

Elon Musk’ın 2015 yılında duyurduğu ve 2019’da lansmanı gerçekleşen projede yaklaşık 360 uydu piyasaya sürüldü. Her biri yaklaşık 225 kilogram ağırlığında olan uyduların üzerinde Güneş paneli bulunuyor. Uydular 60’lık gruplar halinde piyasaya sürülürken, ayda yaklaşık 2 grubun uzaya gönderilmesi amaçlanıyor. 
Yörüngeye yerleştirilen uyduların yüksekliklerini artırmak için iyon motorlar kullanılıyor.

SpaceX, Starlink uydularıyla Dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor.
Starlink uydu projesini 2015 yılında başlatan SpaceX, şu ana kadar 7 farklı fırlatma görevi gerçekleştirdi .

Projenin 2027’de tamamlanması öngörülüyor.

Tekrar geçecek

Starlink uydu takımını yörüngeye oturduğu günlerden bu yana belirli periyodik aralıklarla bulunduğumuz yerin yakınlarından geçip havada bir süre görünür hale gelebiliyor. Buradaki linkten bir sonraki geçiş tarih ve saatlerine ulaşabilirsiniz.Uydu takipçisine göre 26 Nisan akşamı saat 21.39?da uydu, dün akşamki kadar olmasa da görünür olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu