Genel

Bilirkişi incelemesinin ardından Çevre ve Ekoloji Platformu’ndan açıklama: “BOTAŞ heyetinin tavırları ibretlikti”

Keşan Kent Çevre ve Ekoloji Platformu Yeni Mahalle’deki alandan BOTAŞ tarafından taş alınması konusunda bilirkişi tarafından yapılan keşif çalışması hakkında açıklama yaptı. Keşif sırasında BOTAŞ heyetinin halkı tahrik etmeye çalıştıklarını ifade eden platform, “Bilim insanlarının doğru ve objektif karar vereceklerine inancımız tamdır. Adalete güvenimiz tamdır.” dedi.

“BOTAŞ adına katılan avukat ile diğer yetkililerinin tavırları ibretlikti”

Yeni Mahalle’deki alandan BOTAŞ tarafından taş alınması konusunda bilim insanları tarafından yapılan keşif çalışmalarına değinilen açıklamada, “Saros Körfezi’nde bulunan Sazlıdere-Gökçetepe köyleri arasında, BOTAŞ tarafından yapılmakta olan FSRU Limanı inşaatına, 20 Aralık 2021 tarihinden 2 Mart 2022 tarihine kadar kaçak, o tarihten sonra da sözüm ona kılıfına uydurulmuş ama kendi taahhütleri olan Proje Tanıtım Dosyalarına ve hukuka aykırı olarak taş alan ve Yeni Mahalle halkının karabasanı haline gelen taş ocağı ile ilgili Edirne İdare Mahkemesine açmış olduğumuz ‘Yürütmeyi durdurma ve iptal’ talepli davamızın bilirkişi keşfi 20 Eylül 2022 Salı günü gerçekleşti. Keşfe BOTAŞ adına katılan avukat ile diğer yetkililerinin tavırları ibretlikti.” ifadelerine yer verildi.

“Doğru ve objektif karar vereceklerine inancımız tamdır”

Platform tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Avukat sürekli FSRU Limanının kamu yararından söz edip taş ocağına hiç gelmek istemezken diğer yetkililerde her şeyi nizami yaptıklarını, kimseyi rahatsız etmediklerini, şehir içine kamyonlarını sokmadıklarını, rahatsız edici boyutta gürültü yapmadıklarını, sağlığımızı tehdit edecek şekilde toz kaldırmadıklarını, kesinlikle patlatma yapmadıklarını tüm itirazlarımıza karşın tekrar tekrar yineleyip durdular. Tek amaçları toplumu tahrik edip germekmiş gibi bir görüntü verdiler. Ancak, emellerine ulaşamadılar. Katılımcıların hepsi son derece sakin ve olgun bir tavır sergilediler. Tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Bizim açımızdan keşif son derece olumlu geçti. Keşif heyetinde görev almış olan bilim insanlarının son derece ilgili ve duyarlı olduklarına, doğru ve objektif karar vereceklerine inancımız tamdır. Bizler halkız. Haklıyız ve kazanacağız. Adalete güvenimiz tamdır.” sözleri kayda geçirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu