Haberler

Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile yüz yüze eğitime 21 Eylül’de kademeli olarak geçilecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu toplantısı sonrası 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının başlamasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilim Kurulu’nun yüz yüze eğitimin, en az önümüzdeki bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online eğitim yapılması, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesi yönünde tavsiye kararı sonrası konuşan Bakan Selçuk , “21 Eylül’de aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime geçilecek” dedi.

Türkiye’de 11 Mart‘tan itibaren korona virüsü vakalarının görülmesinin ardından 16 Mart 2020’de pandemiden korunmak amaçlı okullar kapatılmış ve uzaktan eğitime geçilmişti. 30 Nisan‘da tekrara açılması gündeme gelen; ancak vaka sayılarının istenilen seviyeye düşmemesi üzerine kapalı kalmaya devam eden okullarda uzaktan eğitime devam edilmiş, sonrasında da YKS ve LGS süreci başlamıştı. Ne zaman açılacağı merak konusu olan okullar ile açıklama, Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Selçuk’tan geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

  • Sınıfların sosyal mesafe ile açılması ve diğer konular ile ilgili olarak detaylıca çalıştık ve hazırlıklarımızı tamamladık. 2020-2021 eğitim yılı eğitim yılı için de görüşlerimizi netleştirdik.
  • Bilim Kurulu tavsiye kararı neticesinde 31 Ağustos 2021 tarihinde okulları uzaktan eğitim ile açıyoruz.
  • 21 Eylül aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitimin başlamasını düşünüyoruz.
  • Dileyen özel okullar 17 Ağustos’tan itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilir.
  • Biz aşamalı ve seyreltilmiş derken belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından, derslerin ve konuların seyreltilmesi, içeriğin tam olarak, yüz yüze ile aynı saat içinde değil; belirli nokta ve konuların işlenmesini kast ediyoruz.
  • Maske tedariği bakanlığımız tarafından sağlanacak. Okullarımızın uyması gereken hijyen standartları konusunda kılavuzu önceden hazırladık.
  • Belli sınıfların aşamalı olarak açılması ve sonrasında da seyretilmiş yoğunlukta derslerin işlenmesini hedefliyoruz.
  • Salgın şartları nedeniyle personel sayısında artışa gitmiş bulunuyoruz. Bütün ihtiyaç kalemleri de tek tek çıkarıldı, hangi il ve ilçe hangi okul içerisinde hangi ihtiyaç oluştu bunların hepsini takip ediliyoruz.
  • Okullarımıza destek sağlamak için gerekli planlarımızı yaptık. Toplantılarımız var tek tek ele alıp inceleyeceğiz sonrasında da destekler okullara ulaştırılacak. Bakanlık bürokratlarımız çeşitli illerde gruplar halinde risk analizine katılacaklar. 
  • Okullarımızı açtığımızda, öğrencilerimize, öğretmenlerimize okullarla ilgili herkesin sağlık durumu HES kodlarıyla takip altında olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu