ÖZEL HABER

Bilenler bilmeyenlere anlatsın! Enez yolu neden bitirilmiyor?

Daha önce de güvenliği sebebiyle defalarca kez gündeme gelen Enez yolunda 30 Haziran 2021 Çarşamba günü iki kaza meydana geldi. Çok sayıda kişinin yaralandığı kazalarda, akıllara yine ‘Enez yolu bitecek mi?‘ sorusu geldi.
Feci kazanın görüntülerini izleyenler, “Yıllardır genişletilmeyen Enez yolunda maalesef her yıl bu kazaları görüyoruz” demekten kendilerini alıkoyamadı.

Hatırlanacağı üzere CHP Edirne Milletvekili merhum Erdin Bircan tarafından defalarca gündeme getirilen Keşan-Enez yolu 2017 yılı ek yatırım programına alınmış, ardından yapımına başlanmıştı. Ancak, başlayan çalışmalar yaklaşık 5 kilometrelik asfalt yapımından sonra bir anda durmuştu.
2018 yılında CHP Edirne Milletvekili Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu, dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan‘a Enez yolunu sormuş ve Bakan Turhan soru önergesine şu cevabı vermişti:
“Keşan-Enez il yolu 58 km uzunluğunda olup tek yol standardındadır. Bu yolda Enez kavşağı ve Kılıçköy arası 5 kilometrelik kesimde çalışmalar tamamlanmıştır. Keşan-Enez yolunun muhtelif kesimlerinde kamu yararı kararı alınmış, kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasına müteakip yapım ihalesi gerçekleştirilecektir. İşin 2021 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.”
O günden bugüne geçen sürede, özellikle bu yolu sıkça kullanan vatandaşlar ‘Yol ne zaman bitecek?’ sorularını sormuş, yaşanan her kaza sonrası yetkililere sesini duyurmaya çalışarak, isyan etmişti.

Yaz aylarında yüzbinlerce kişiyi barındıran Enez ve aynı güzergah üzerinde bulunan Yayla Sahili’ne ulaşımı sağlayan, her geçen gün trafik yükü daha da artan Keşan-Enez yolunda güvenlik problemlerinin yaşanması sebebiyle çok sayıda sürücü, Enez’e ulaşım için İpsala yolunu tercih etmeye başladı.
Çeltik tarlaları arasından geçerek yollarını uzatan vatandaşlar, yolda daha fazla zaman geçirseler de en azından daha güvenli olduğunu söyleyerek, bu güzergahı kullanmayı sürdürdü.

Dün yaşanan kazaların ardından tekrar gündeme gelen Keşan-Enez yolunun yılan hikayesine dönen bilmecesi ise halen çözülmeyi bekliyor.
‘Bitecek mi bitmeyecek mi? Kamulaştırma işlemleri uzadı mı? İstimlak problemi mi var?’ şeklinde soruların sorulmaya devam ettiği yol için, dönemin Ulaştırma Bakanı Turhan‘ın verdiği 2021 tarihine de işaret eden bölge halkı, bundan sonra atılacak adımların takipçisi olacaklarını söylüyor.

Öte yandan, Gökçetepe’de bulunan TÜGVA Gençlik Kampı’na bakanların, AK Parti’li üst düzey yöneticilerin, milletvekillerin sık sık gelip gittiğine vurgu yapan vatandaşlar; “AK Partili Keşan Belediyesi ile birlikte bölgeye AK Parti kurmayları da akın akın gelmeye başladı. Nasıl oluyor da bu yolu görmüyorlar, bilmiyorlar. Bu sorunu çözmemekte ısrar ediyorlar. İnsanların canı yanarken dönüp bakmıyorlar. Yoksa bu tavır ‘Dokunmayalım ki, bir daha ki seçime Enez Belediyesi’ni de alalım’ tavrı mıdır? Lütfen bu yolun neden bitirilmediğini bilen varsa anlatsın! Enez yolu neden bitirilmiyor?” sorusunu da soruyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu