Genel

Berber ve kuaförler aşıda öncelik bekliyor

Keşan Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Denetim Kurulu Başkanı Mutlu Gezer, riskli meslek grubu olarak görülen berber ve kuaförlere, aşılamada öncelik tanınması gerektiğini söyledi. Müşterilerle yakın temasta olan esnafın, daha önceki süreçte 2 kez kapatıldığına değinen Gezer, “Madem temas halindeyiz aşı konusunda da öncelik sağlanmalı” dedi.

Koronavirüsle mücadele konusunda Türkiye’de geçtiğimiz günlerde aşılama yaşı 50’ye düşürüldü ve öncelikli meslek gruplarının içine çok sayıda meslek eklendi. Ancak aradan geçen zamana ve daha önce 68 gün kapatılmalarına rağmen henüz berber ve kuaförler meslek grubu olarak aşılanmadı, öncelik listesine alınmadı.
İnsanlar ile birebir yakın temas halinde olduklarını belirten Mutlu Gezer, her ne kadar hijyen kurallarına uysalar da yine de riskli grupta yer aldıklarını belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Pandemiden dolayı en fazla zarar gören sektörlerin başında berberler geldiğini kaydeden Gezer, şunları söyledi: “İşimiz gereği insanlar ile direk temas halinde bulunduğumuz için sektör çalışanları olarak koronavirüs aşılmasında öncelikli gruba alınmak istiyoruz. Bu anlamda mağdur olduğumuzu düşünüyorum. Hijyen kurallarına ne kadar uyuyor olsak da insanlarla daha fazla temas halinde olduğumuz için aşılanmamızın daha çabuk olmasını talep ediyoruz. Devletimizin bize vermiş olduğu desteklerden dolayı memnunuz fakat bu konuda da destek olunması gerekiyor. Salgın sürecinde 51 gün ve 17 gün olmak üzere iki kere işyerlerimiz kapandı. Bu kapanmalar vatandaşlarla temas halinde olduğumuz için gerçekleştirildi. Madem temas halindeyiz aşı konusunda da öncelik sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Gelen müşterilerimiz bize aşılarımızı olup olmadığımızı sorduğunda cevap vermekte zorlanıyoruz. Müşterilerimizin %30’u koronovirüs salgınından korunmak için evlerinde tıraş olurken %20’lik kısmı da korktuğu için berberlere gelmiyor. Bütün meslektaşlarımın işlerinde %50’lik düşüş olduğunu düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu