Genel

Belediyenin 8 ayda 8 milyon TL’lik harcamalarını sıralayan Pekcan, “Keşan’ın yararına olan neyse arkasındayız”

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan dün yarım kalan olaylı meclis toplantısı ve ek bütçe talebi üzerinden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yüklendi. 8 ayda 8 milyon 598 bin lira harcama yapıldığını belirten Pekcan, yapılan ödemeleri sıraladı; “Daha önce bütçede verilen 8 milyon 500 TL bitmiş. Tüyü bitmemiş yetimin, ailemizin, halkın parasıdır. Yazıktır, günahtır.” dedi.

Keşan Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısı dün gerçekleştirilmiş, ek bütçe tartışmaları ile ilk maddede alevlenen tartışmalar, söz vermeme ve üslup konuları ile gerilmişti. Daha sonra söz hakkı verilmediğini ileri süren CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri toplantıyı terk etmişti.
Dün yaşananlar ile ilgili CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, basın açıklaması düzenledi. CHP Keşan İlçe Başkanlığı binasında düzenlenen, meclis üyeleri ve parti üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Pekcan, hem toplantıyı değerlendirdi, hem de bu zamana kadar Özel Kalem ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yapılmış harcamaları sıralayarak neden ek bütçe talebinin reddedildiğini açıkladı.

“Şov mekanına çevirdiği mecliste hakarete varan sözleri vardı”

Sözlerine “Sayın Belediye Başkanının yaptığı garip uygulamalar ve hatalar bizi bununla ilgili konuşmaya yönlendiriyor” diyerek başlayan Recep Pekcan, ilk olarak dün gerçekleştirilen ve büyük tartışmalar üzerine Millet İttifakı üyelerinin salonu terk etmesiyle sonuçlanan meclis toplantısına değindi.
Mecliste yaşanan gerginliğinin Başkan Helvacıoğlu’nun oturumu yönetme tarzına bağlayan Pekcan, şöyle konuştu: “Başkanın nezaketsizliği ve saygısızlığından kaynaklanan bir olay yaşandı. Belediye başkanının şov mekanına çevirdiği, yönetmeyi beceremediği, insani değerlerini oturtamadığı, oturduğu koltuğun ağırlığının farkında olmadığı bir mecliste; hem hakarete varan sözleri vardı, hem de meclis üyelerini konuşturmadı. Onun klasik tarzı, şov mekanı olarak, meclis toplantılarını basın açıklaması gibi kullanıyor. Yalan yanlış bilgilerle, kamuoyunu yanıltmak adına söyleyeceği her şeyi söylüyor; ama bizim arkadaşlarımıza da söz hakkı verilmiyor.”

“Ağzından çıkanı kulağın duysun”

“Koltuklar gelip geçiyor. Temsil ettiğimiz makamlardan iniyoruz ve beraber yaşamaya devam ediyoruz. İnsanların birbirlerine saygıyı yitirmemesi çok önemli. Başkanın tavrı insanlara örnek oluyor; ama öyle bir başkan var ki, kavga etmek, ortalığı germek ve şov yapmaktan başka bir şey yapmıyor. Üstüne üstlük ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışmıyorsunuz’ sözleriyle yükleniyor. Bu konuda senin şahsi olarak, bu partinin içinde olmak için gösterdiğin çabaları konuşmadan, bizim için bu ülkenin kuruluş ve kurtuluş partisi olan CHP için, kutsal mekanımız olan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği ve bu partiyi halkın oylarıyla seçip gönderdiği meclis üyelerine karşı davranışlarına dikkat et. Ağzından çıkanı kulağın duysun. Bunu son kez söylemek istiyorum. Bir kavgada karşındakinin namusuna, karsına, kızına, anasına küfredersen o kavga başka türlü bitiyor. CHP, bizim için çok önemli bir parti. Biz her şeyimizi bıraktık, halkımız için uğraşıyoruz. Meclisteki arkadaşlarımız partinin görünen yüzüdür. Haline, tavrına, davranışına dikkat et.”

“Tek doğru sözü, ‘Ben Keşan’a yakışmıyorum’ oldu”

“Mecliste bir tek şeyi doğru söyledi. Allah’ın sopası yok, ‘Ben Keşan’a yakışmıyorum’ dedi. Mecliste söylediği tek doğru şey de buydu. Bir belediye başkanı olarak o koltuğa da, Keşan’a da yakışmıyorsun sayın başkan. Çok sinirlenir kendine halim olamıyorsan bunun için yardım al; ama oraya geldiğinde meclisi yönet. Dünkü davranışlardan ötürü haklarını ve başkan daha çok oy alan partimizi orada temsil eden Millet İttifakı üyelerimizi tebrik ediyorum. “

“Kadınlara olan davranışlarınızı eve gidip aynada çalışın”

Pekcan sözlerine 5 gün içinde yapılacak meclis ayı toplantısını hatırlatarak şöyle konuştu ve Helvacıoğlu’na seslendi: “Ben görüntüleri izledim. Birinci maddeyi oylanmış gibi gösterdiniz. Meclis üyelerimiz söz almaya çalışırken, oylama yapıyorum dediniz. Bir üyenizin eli kalktı yazı işleri müdürünüz ve siz oylama yapıldı diyorsunuz. Siz de izleyin, birinci maddenin başından meclisi başlatın ve lütfen sakin bir şekilde ve özellikle de kadınlara olan davranışlarınızı eve gidip aynada çalışın ve öyle gelin. Yoksa Keşan’da yaşayan kadınlar size gereğini yapacaklar.”

“Cumhurbaşkanı’nın genelgesine karşı çıkıyorsunuz”

Recep Pekcan daha sonra ek bütçe konusuna geldi. Özel Kalem ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü için istenen ek bütçenin Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan genelgeyi hatırlatarak sözlerine devam eden Pekcan, temsil, tören ve ağırlama giderleri için genelgede çerçevesi çizilen kararı okudu. İlgili yönergedeki “Açılış, konferans, seminer, yıl dönümü ve benzeri kutlama ve organizasyonlara ilişkin faaliyetler nedeniyle gezi, kokteyl, yemek ve benzeri davetler düzenlenmeyecek, hediye verilmeyecek ve diğer adlar altında ödeme yapılmayacak. Temsil ve ağırlama ödenekleri, zorunlu haller dışında kullanılmayacak.” kararının komisyon üyelerince sunulduğunu belirten Pekcan, “Bu son genelge ve gündemde. Özellikle CHP yönetimindeki yerlerde konser ve festivaller iptal ediliyor. BU genelgeden haberiniz yoksa, burada sıkıntı var ve makamı boşuna işgal ediyorsunuz demektir. Eğer haberiniz var ve gereğini yapmıyorsanız, o zaman Cumhurbaşkanı’nın genelgesine karşı çıkıyorsunuz demektir.” dedi.

“8 ayda, 8 milyon 598 bin lira harcama yapıldı”

Recep Pekcan, daha sonra Keşan Belediyesi tarafından 8 ayda yapılan harcamaları gündeme taşıdı. Özel Kalem ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü adı altında 2022 yıl başından itibaren 8 milyon 598 bin lira harcama yapıldığının altını çizen Pekcan “Bunun üzerine 5 milyon 500 bin lira daha para istiyorlar.” derken, harcama kalemlerinden bazılarını şu şekilde sıraladı: “İki günlük Keşan Hıdrellez ve Dallık Şenliği’nde harcanan para yaklaşık 1 milyon lira harcandı. 35 bin liraya top almışlar. 7 bin liraya 3D modellemesi sunumu hazırlatmışlar. Suzan Kardeş konseri 251 bin 930 lira. Çevre ilçelere sordum, bu paranın 4’te birine Suzan Kardeş geliyor; ama biz 251 bin lira ödemişiz. Sadece o konser için şirkete ödenen para bu. Serkan Çağrı konseri için 129 bin 800 TL para ödenmiş. Led ekran, ışık ve truss sistemleri için 80 bin 240 TL, sahne ve ses sistemleri kiralaması için 82 bin 600 TL, ekiplerin geliş ve gidişleri için yapılan araç kiralaması için 38 bin 350 TL, şapka ve tişört için 14 bin TL, masa sandalye giydirmeleri 60 bin TL, radyoda ses bandı 2 bin TL, video ve kamera çekimi 82 bin 600 TL, organizasyon işi 36 bin 20 TL, baskı için 50 bin 800 TL şeklinde gidiyor. Toplamda, 1 milyon TL. Keşan Belediyesi’nin harcadığı 8 milyon 598 bin TL’lik kalemden harcama yapılmış. Bu paraya kaç tane sünnet yapılırdı? Kaç çocuğu okuturduk? Kaç tane ihtiyacı olan insana verilebilirdi? Üstelik genelge aykırı ve Cumhurbaşkanı’nın söylediğinin aksini yapıyorsun. Bizi ilgilendiren bölüm insani yönüdür.”

“Tüyü bitmemiş yetimin, ailemizin, halkın parasıdır”

Recep Pekcan sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal medyada sponsorlu gönderi için 7-8’inci ay için 11 bin 500 TL ve KDV’yle birlikte yaklaşık 14 bin TL. Toplam 28 bin TL. Sosyal medyadan bir gönderi yapıldığında daha fazla kişinin görmesi için para ödeniyor. Bu para belediye başkanının daha fazla görünebilmesi için bu kalemden ödeniyor. Bu da, sizin ve bizim paralarımızdır. Su tasarrufuna dikkat çekmek için videolar çekildi. Bunlara ödenen bir fatura 27 bin TL, diğer fatura 31 bin 860 TL, bir başka daha fatura olması lazım. Yani yaklaşık 60 bin TL ‘Babanın oğlu Kemal’e su tasarrufu videosu için para verilmiş. Belediye başkanının ücret alıp-almadığını bilmiyorum. Sonra suya zam isteniyor. Ayrıca, Çanakkale’de bir şirketten 5-6-7-8’inci aylarda 7 bin 500’er TL olmak üzere toplam 30 bin TL danışmanlık hizmeti alınmış. Sepet çantalar için 8 aylık bir zaman içerisinde 413 bin TL para ödenmiş. Sepetlere bu paralar ödenmiş. Araba süsü yaptırılmış ve 50 bin TL ödenmiş. Ben hiç araba süsü görmedim ve ne işe yarar bilmiyorum. Kutuda şeker için 71 bin 700 TL ödenmiş. Kırklareli’de yaptırılan kıstırma lokum için 58 bin 489 TL para verilmiş. 8 ay içerisinde karton bardak alınmış ve 63 bin TL ödenmiş. Bu 300 bin-350 bin tane bardak yapıyor. Fotoğraf makinesi alınmış ve ödenen para 131 bin 156 TL yapıyor. Google reklamlarına 107 bin 380 TL ödenmiş. Bu hepimizin parasıdır. Biz bu parayı Keşan’ın yararına kullanın ve belgeleyin diye veriyoruz. Daha önce bütçede verilen 8 milyon 500 TL bitmiş. Tüyü bitmemiş yetimin, ailemizin, halkın parasıdır. Yazıktır, günahtır.”

“Rahmetli Mehmet Gemici, insanlara ve çalışanlara katkısı olsun diye yargılandı”

Keşan Belediye Meclisi Toplantısı’na yine su zammının getirildiğini hatırlatan Pekcan, şunları söyledi: “Su zammı, üçüncü kez meclis gündemine getirildi. Gündemi hazırlayan belediye başkanıdır. Su zammının yeniden görüşülmesi için başkan önerge veriyor. Biz, Millet İttifakı olarak, insanlar bu kadar zordayken ve her şeye zam gelirken, yıl sonunda kanunen suya zam yapılacakken, rahat bir nefes almalarını istiyoruz. Ama sosyal belediyecilik yapacağını söyleyen arkadaş, üçüncü kez suya zam isteğini dile getiriyor. İkinciye su zammının reddini istediğimizde kamu zararı oluştuğunu ve savcılığa şikayet edeceğini söyledi. Savcılık orada ver dedik. Biz, korkmayız. Rahmetli Mehmet Gemici, insanlara ve çalışanlara katkısı olsun diye yargılandı. Mehmet Özcan başkanım halen yargılanıyor. Meclis üyelerimiz yargılandı ve yargılanıyor. Mecliste bulunan 2 arkadaşımız yargılanmaya devam ediyor. Halkın yararına olacak, doğru olan ve yapılması gereken hak, hukuk ve adalete uygun olan şeyleri yapmakta bir sıkıntımız yok. Adalete hala inanıyoruz ve inanmaya çalışıyoruz. Ama biz risk alırız ve gereken neyse onu yaparız.”

“Sökülen metrelerce boru ne oldu? O borularda kullanılan döküm kelepçeler ne oldu?”

Recep Pekcan sözlerini şöyle tamamladı: “Su ve kanalizasyon işinin özelleştirilmesi var. Tekrar ek bütçe meclis gündemine getirildi ve 63 milyon küsur TL isteniyor. Komisyondaki arkadaşlar, nereye ne istediğini çıkaracaklardır. Su ve kanalizasyon özelleşmesi için ne kadar isteniyor ve bu paralar nereye gittiği konusunda grupta görüşürüz. Keşan’ın yararına olan neyse arkasında dururuz. Bu da, torba yasa gibi düzenlemişler. Mesela personel giderini koymuşlar. Belediyede nereye çalışılırsa çalışılsın, emeğinin karşılığını alması için arkasındayız. Ama çarçur edilecek ve birine peşkeş çekilecekse, sen istediğin kadar bağır, biz bunun karşısındayız. Sen ders çalışmaya başla. Mesela kuka makinesi var ve bunun kiralaması konusunda sıkıntılar var. Rögar tıkandığında, kapağını açıp hortumu koyuyorlar. Fotoğrafını çekip, belediyeden paralarını alıyorlar. Bununla ilgili ders çalış. Bir yere yapılan çalışma var ve burada sökülen metrelerce boru ne oldu? O borularda kullanılan döküm kelepçeler ne oldu? Herkes bulunduğu ve işgal ettiği makamda yapması gereken işleri yapacak. Saygı, sevgi ve nezaket ölçüsünde olmalı. Biz, sonuna kadar elimizden geleni yapmaya hazırız. Keşan halkının iyiliği için her türlü riski almaya hazırız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu