KÜLTÜRSANATYaşam

Batı Trakya’dan gerçek bir yaşam öyküsü! Erdal Aksoy’un kaleminden “Böğürtlen” heyecan ve merakla okunuyor

Emekli Öğretmen-Yazar Erdal Aksoy’un büyük bir aile faciasında tek sağ kalan ve yıllar sonra ailesinin başına gelen elim olayı araştıran bir çocuğun başından geçen olayları anlattığı romanı ‘Böğürtlen’ ilgi görüyor.
Çocukluğu Batı Trakya mübadillerinin çoğunlukta olduğu köylerde geçen Aksoy, kitabın önsözünde anlatılan gerçek yaşam öykülerinin kendisini derinden etki eksenine aldığını belirterek; “Yüzlerce yıl süregelen örf, adet ve ananeleri arasında yaşayan o değerli insanlardan duyduğum gerçekleri kaleme aldım. Eserimi, hayal gücümü de kullanarak yazdım.” dedi.
Aralık 2021 tarihinde Platanus Kitap tarafından yayımlanan “Böğürtlen”, kitap satış sitelerinde satışa sunuldu. 192 sayfa olarak yayımlanan romanın genel yayın yönetmenliğini Doç. Dr. Atilla Işık, Yayın Koordinatörlüğünü Arzu Betül Çuhacıoğlu yaptı.
Kitabını Edirne Erkek İlköğretmen Okulu Müdür Yardımcısı, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni rahmetli Kemal Özkan Anısına yazan Aksoy, Türkolog Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Nur Şahan’a teşekkür etti.

Yazar Erdal Aksoy, ‘Böğürtlen’ adlı romanın önsözünde şu ifadelere yer verdi:

“Geleceğin ne getireceğini bilebilse insanoğlu, tedbirini mutlaka alır. Her ne kadar hayatın akışına direnç gösterse de çoğu zaman gücü ve bilgisi yetersiz kalır olacaklara… Çocukluğum, Batı Trakya mübadillerinin çoğunlukta olduğu köylerde geçti. Mübadil bir ailenin ferdi olarak yetiştim. Ailemin ve diğer büyüklerimin anlattığı gerçek yaşam öyküleri beni derinden etki eksenine aldı. Yüzlerce yıl süregelen örf, adet ve ananeleri arasında yaşayan o değerli insanlardan duyduğum gerçekleri kaleme aldım. Eserimi, hayal gücümü de kullanarak yazdım. Büyük bir aile faciasında tek sağ kalan çocuğu; devletimiz sıcak ve güvenilir kucağı olan yurtlarında büyütür. O da okur ve ailesinin başına gelen elim olayları araştırmak için atalarının yaşadığı yere gider. Üniversitede aldığı bilgisayar eğitiminin gereği materyalleri gizlilik içinde kullanarak, en yakınlarına dahi söylemeden, sezdirmeden ailesinin başına gelen faciayı, katliamı araştırır. Bir taraftan da çevresindeki insanlara faydalı olmaya gayret eder. Onlarla sosyal yakınlaşma ve iletişim kurar. Ancak kendi güvenliğini almak uğruna çaba harcar.
Sizlere saygıyla sunarım.”

Yazar Erdal Aksoy hakkında..
1946 yılında İpsala’nın İbriktepe nahiyesinde doğdu. Ev kızı Ayşe ile Köy Enstitüsü mezunu öğretmen Hüseyin’in en büyüğüdür. Eğitim-öğretimini Edirne’nin köy, ilçe ve merkez okullarında tamamladı. Edirne Erkek İlköğretim okulundan 1966-1967 güz döneminde sınıf öğretmeni olarak mezun oldu. Çanakkale iline atandı. Görevi dolayısıyla, 25 yıl çalıştı. Kendi isteğiyle 1994’de emekli oldu. Mesleği boyunca, açılma-kapatılma sırasına göre; TÖS, TÖB”DER, EĞİTİM-İŞ’e üye oldu. Emekliliğinde öğretmen okulu Müdür Yardımcısı, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yapan rahmetli Kemal Özkan’ın o yıllardaki yüreğine düşürdüğü ‘yazma’ ateşi ve teşvikiyle roman, hikâye, deneme ve şiir yazmaya önem verdi. Yerel gazetelere haftalık makaleler yazdı. 1995’de siyasete girdi. Dört yıl, DSP Keşan ilçe Başkanlığı görevinde bulundu. Öğretmen Vedat Taş ile haftalık, renkli SAROS Gazetesini çıkardı. 1999 yılı sonunda rahatsızlanınca siyaseti ve gazeteciliği bıraktı. Aksoy, Keşan’da ikamet etmektedir. Biri kız, biri erkek iki evlat ve iki torun sahibidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu