ÖZEL HABER

Başkan Helvacıoğlu hızlı yayılan mutant virüs için Keşan’da 3 günlük gönüllü karantina önerdi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 4 Mart 2021 Perşembe günü gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Edirne’nin Türkiye geneli koronavirüs yoğunluk haritasında “kırmızı” renkte ifade edildiğini ve bunun da “çok yüksek risk” grubunda değerlendirildiğini hatırlatarak Keşan halkına “3 günlük gönüllü karantina” önerdi.
Önerisinin kapatma olarak algılanmamasını, Keşan Belediyesi’nin böyle bir yetkisi olmadığını kaydeden Helvacıoğlu, mecburi koşullarla evden çıkması gerekmeyenler dışında kalan vatandaşların 5 Mart Cuma gününden itibaren hafta sonunu kapsayacak şekilde evde kalmalarının kısa süre içerisinde koronavirüs rakalamlarına pozitif yansıması olacağını düşündüğünü dile getirdi.


Keşan Belediyesi Başkanlık makamında öğle saatlerinde yerel basın ile bir araya gelen Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne Valisi Ekrem Canalp’in sabah saatlerinde Keşan’a geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Bugün Sayın Valimizin önderliğinde Keşan’ın dinamikleriyle ilgili bir toplantı yaptık. Bu toplantı sonrasında Keşan’ın durumunu ortaya koyduk. Keşan’daki vakalar Edirne’nin kırmızı renk olmasına yetiyor. Vatandaşlarımızla birlikte, işyerleri, tüm ve kurum ve kuruluşlar olarak bir pandemi seferberliğine girmemiz lazım. Bugünkü toplantımızda 3 günlük bir gönüllü karantina önerdik. Kapanma yok, Türkiye’deki kuralları uygulayacağız ama ben Keşan halkımı, esnafımı, mevcut durumun daha kötüye gitmemesi için, önümüzdeki günlerde tüm işyerlerinin açılabilmesi için Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerini kapsayacak şekilde gönüllü karantinaya davet ediyorum. Mümkünse sokağa çıkmayalım. Kamuya ait işyerlerini kapatamayız ama sokaktaki nüfusumuzun az olması için resmi olmayan gönüllü karantinaya uymanızı istirham ediyorum.”

“Vatandaşlık görevi olarak 3 gün gönüllü karantina uygulansın”

Türkiye genelinde alınan kararlar doğrultusunda hafta sonu Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasının devam ettiğine kayıt düşen Helvacıoğlu, “Cuma ve Cumartesi günleri de yaşlılarımız, gençlerimiz, işi olmayan vatandaşlarımız evde kalsın. Bakkal, manav, bankalar açık olacak. İşe gitme zorunluluğu olmayanlar da vatandaşlık görevi olarak 3 gün gönüllü karantina uygulasın.” dedi.
Marketlere ve diğer işyerlerine girerken HES kodu sorgulanacağını vurgulayan Başkan Helvacıoğlu, anons araçlarının da Keşan’da gezerek sık sık kurallar konusunda dikkatli olunması gerektiğini hatırlatacağını kaydetti.

“Türkiye’de birçok işyeri açılırken biz pazarımızı bile kapattık”

Tüm kurum ve kuruluşların harekete geçtiğini dile getiren Helvacıoğlu; muhtarları, siyasi partilerin ilçe teşkilatlarını kurallar konusunda duyarlı olmaya ve ve tüm vatandaşları pandemi seferberliğine davet etti.
Bölgede tespit edilen vakalarda ev hanımlarının çoğunlukta olduğuna işaret eden Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Ev gezmelerini yapmamayı, kardeş kardeşe bile gitmemeyi öneriyoruz. Önümüzdeki hafta bir daha toplanacağız. Tekrar kırmızıda kalma olasılığımız çok yüksek ama bir sonraki Pazartesi iki renk birden açılırız. Birden bire sarı ve maviye dönüşeceğiz. Gelin Keşanlılar kendimize yakışan bir harekete girelim. Türkiye’de birçok işyeri açarken biz pazarımızı bile kapattık. Çok acı, bize yakışmıyor.”

“Kurallara uymayanlara ceza uygulanacak”

Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz‘ın talimatıyla denetimler gerçekleştirileceğini, maske – mesafe kuralına uymayanlara ceza uygulanacağına kayıt düşen Helvacıoğlu, “Keşan’a giriş, çıkışlar kontrol altına alınacak. Mahalle, sokak karantinaları uygulanacak. Saros Körfezi’ne giriş, çıkışlar kontrol edilecek. Belediye olarak park alanlarını 07:00 – 10:00 kapatıyoruz.” dedi

“Vakaların yüzde 70’i kadın”

4 Mart 2021 Perşembe günü itibariyle Keşan’da 50’nin üzerinde pozitif vaka tespit edildiğinin ve vakaların yüzde 70’inin kadın olduğunun altını çizen Başkan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Roman mahallemizde vaka var diyenlere sesleniyorum en az vakalar o bölgemizde. İspat Cami, Yukarı Zaferiye, köylerimiz yüksek oranda vakaya rastlanan bölgeler.
Apartmanlar kendi ilaçlamaları için ücretsiz ilaç alsınlar. Dolmuşlar yüzde 50 kapasiteyle çalışacak. Vaka tespit edilen köylere ulaşım yasağı uygulanacak. Cenaze sayıları artı, devlet hastanesinde servis ve yoğun bakım dolu. Beyendik’te 27 yaşında şeker hastası genç bir kardeşimizi kaybettik. Tüm bunları dikkate alarak uyarı mesajlarını daha sık göndereceğiz. 3 gün uygulayacağımız sıkı tedbirlerle inşallah direk “sarı”ya geçeceğiz.”

“PCR test sonucu bekleyenlerin evde ya da hastanede kalması sağlanacak”

Son olarak Keşan’da, içinde bulunduğumuz günlerde görülen koronavirüsün mutant virüs olduğuna dolayısıyla hızlı yayıldığına vurgu yapan Helvacıoğlu, PCR testi yaptıranların sonuç belli oluncaya kadar evde ya da hastanede kalmasının sağlanacağını belirterek şunları söyledi: “Sağlık müdürlüğü test sonuç süresini kısaltmak için elinden geleni yapıyor. Keşan’da şu anda yangın var. Yangını Vali bey söndüremez. Yangını bizler, vatandaşımız, esnafımız, emniyet mensuplarımız hep birlikte söndüreceğiz. ‘Her gün maske tak, hijyen ve mesafe kurallarına uy’ diyoruz. Güzel günlere kavuşmak istiyorsak Keşan’ın rehavetini, seferberliğe dönüştürelim. Önümüzdeki günlerde Edirne birinci olmalı. Keşan olarak Edirne’yi sarıya, maviye döndürmek için çalışmalıyız. Keşan’ın hasta sayısı Edirne’nin kırmızı olmasına yetiyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu